Araç Kullanıcıların Bilmesi Gereken Yaz Lastiği Uyarısı

TOBFED Başkanı bakırtaş, araç kullanıcıların güvenliği için hava sıcaklığı 7 derecenin üzerindeyken yaz lastiği kullanmalarını ihmal etmemeleri gerektiğini açıklamıştır. Türkiye’ye Otomotiv bakım Dernekleri Federasyonu Başkanı Serkan Bakırtaş, hava sıcaklığının lastik kullanımında farklılıklar olması gerektiğini belirtti. Başkan Bakırtaş, yaptığı yazılı açıklamalar da havaların ısındığı dönemde, kar lastikleri ile araç kullanımının son derece tehlikeliler oluşturabileceğine dikkat çekti.  Yakıt açısından da mevsimine uygun lastik kullanmanın önemli olduğunu belirtmiştir.

Havaların ısındığı bu dönemde kış lastiği kullanılmaya devam etmenin aşırı ısınma sebebiyle lastikleri yıpranmasına sebep olacağına da özellikle değinen Bakırtaş, sürücülerin bu noktalara hassasiyet göstermelerini istedi. Yaz lastiklerinin ıslak ve kuru zeminlerde daha az mesafede durabileceğini söyleyen Bakırtaş, kış lastiklerin de karlı havalarda, buzlu ve yağmurlu kaygan zeminlerde standart lastiklere oranla çok daha iyi fren mesafeleri sağlayacağını söyledi.

 Kış ayları bitip havalar ısınmaya başladığında mutlaka kış lastiklerinin değiştirilerek yazlık lastiklerinin takılması gerektiğini belirtti. Yapılan testlerde yazın 100 kilometre hızla yaz lastiği ile fren mesafesi 38 metreye inerken, kış lastiği ile 41 metre olduğu belirlenmiştir Bu nedenle Güvenliğiniz için hava sıcaklığı 7 derecenin üzerinde iken mutlaka yaz lastiği kullanılması gerekmektedir.

Savrulma ve Takla Risklerine Karşı Lastiklerin Koruyucu Etkisi

Mevsimlere uygun olmayan lastik tercihleri aracın performansını etkileyerek gürültü seviyesini artırmakla beraber fren mesafesini uzattığı belirlenmiştir. Kuru zeminlerde kullanılan kış lastikleri virajlarda savrulma ve takla atma riskleri yaratırken, ABS ile fren yaparken yaz lastikleri kış lastikleri ne göre sıcak havalarda yüzde 40’lara varan oranlarda daha kısa mesafede dura bilmektedir. Su tahliyesine yardımcı olan ve kaymayı önleyen özel sırt desenleri sayesinde yaz lastikleri ıslak sürü şartlarında daha iyi performans gösterdiği söylenmektedir can ve mal güvenliği için bu kurallara dikkat edilmesi önemlidir.

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir