Avrupa Parlamentosu Otomobillerde Artık Zorunlu Olacak Dedi

Hız sınırlarının aşılması nedeni ile her gün binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle Avrupa parlamentosu, 2022 yılının Mayıs ayından itibaren yeni otomobillerde zorunlu tuttuğu ‘hız sınırlama sistemi’ olarak getirilecek olan düzenlemeyi onayladı. Avrupa parlamentosu 2022 yılından itibaren zorunlu tuttuğu bu uygulama ile birçok kazaların önüne geçileceği belirtilmiştir. Parlamentonun özellikle üstünde çalıştığı bu sistemler sayesin de bir çok kişi artık hızlı araç kullanma alışkanlığından vazgeçmek zorundadır.

Strazburg da toplanan Avrupa parlamentosu genel kurulu araçlarda yeni güvenlik teknolojilerinin kullanımının zorunlu hale getirilmesinin son derece önemli olduğuna değindi.  Yeni kurallara 30’u ülkenin katılımıyla, 578 oyla kabul eden parlamento, yeni düzenleme ile 2022 yılında kullanıcılara önemli uyarılarda bulundu. Yapılan bu düzenlemeye göre Avrupa parlamentosu üyesi ülkeler Mayıs 2022 yılından itibaren; otomobil, kamyon, otobüs gibi yeni araçlarda otomatik hız sınırlama sisteminin, acil fren sisteminin, şerit takip asistanı, yorgunluk tespit sistemi, kameralı park sensoru gibi sürüş güvenlik teknolojilerinin kullanılmasının zorunlu olacağını 578 oyla kabul ettirdi.

 Ayrıca AP, araçları trafik kazalarının daha ayrıntılı ve kolay incelenmesini sağlamak amacıyla, sürüş verilerinin kaydedileceği Kara kutularında araçlara yerleştirileceğini belirtmiştir. Karayollarında ölümlü kazaların ve yaralanmaların azaltılması amacıyla, hazırlanan bu düzenlemelerin bazılarının yürürlüğe girmesi için Avrupa parlamentosu onayının gerektirdiğini belirtmeliyiz.  Araç sürücülerinin güvenliği için yapılan bu düzenlemeler önümüzdeki yıllarda kullanılmaya başlayacaktır. Kararın alınması ile karayollarında meydana gelecek olan kazalarda yüksek oranda düşme olacağı ve oluşacak kazalarda ise ölümle sonuçlanan kazaların sayısını en düşük seviyelere inileceği belirtilmiştir. Ayrıca araçlarda oluşturucak yeni teknoloji ile kaza oluşma riski çok düşük seviyelere indirilecektir. Güvenli ve koruyucu olarak nitelendirilen araçlar ile daha güvenli yolculuklar yapılabilecek.

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir