Bilişim Sisteminde Yapay Zekâyı MEB’ de Kullanacak

Sivil toplum temsilcileri, iş insanlar ve hayırsever vatandaşlar ile Malatya’ da bir otelde bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  dünya ile yarışacak bir eğitim siteminin kurulmasının şartları olduğunu belirten Selçuk, bu şartların yerine getirilmemesi durumunda Türkiye Cumhuriyetinin küresel rekabette çok mesafe almasının zor olduğunu ifade etti.

Eğitimin tüm meselelerin çözülmesinde omurgayı oluşturduğunu vurgulayan Selçuk, “ Bakanlık olarak biliyoruz ki, demokrasi, eğitim ve ekonomi üçlemesinin bir araya gelmesi ile ülkenin büyümesi ve müreffeh hale gelmesi mümkün hale geliyor. Orta gelir tuzağı ile alakalı bir mevzu konuşuluyorsak Türkiye’ de, kişi başına düşen milli gelir açısında orta gelir tuzağı aslında orta eğitim tuzağıdır. Eğitiminiz orta ise ekonominizde orta olur.” Diye konuştu.

MEB Yönetim Sistemi Yapay Zekâlı Olacak

Türkiye’ nin eğitim alanında kullanılmak üzere ilk yapay zekâ stratejisini açıklayacaklarını vurgulayan Selçuk: “Türkiye’ nin ilk yapay zekâya, veriye dayalı olan yönetim sistemini birkaç içerisinde tamamlamış olacağız. Gerçekleştireceğimiz bütün politika ve alınacak olan bütün kararları bu bilişim sitemi üzerinden kararlaştırmak, hangi ilde neye karar verileceğini oluşturulacak bir karar destek sistemi üzerinden vereceğiz. Böylece hangi ilimizde, hangi ilçemizde ve hangi okulumuzda neye ihtiyaç olduğunu cep telefonunda mobil izleme imkânımız oluyor. Bütün okullara eşit bütçe vermek yerine okulların ihtiyacı ne kadarsa, bulunan öğrenci başına o miktarda adaletli bir bütçe veriyoruz. Pilot olarak bunun uygulanmasına başlandı. Seçim süreci bittiğinde eğitim ile ilgili işlerimizi daha yoğun ve dikkatli şekilde yapacağız.” diye konuştu.

Ahmet Çakır, Öznur Çalık, Bülent Tüfenkçi ve Hakan Kahtalı’nın da katıldığı programın bitiminde Selçuk, eğitime katkı sunan vatandaşlara plaketlerini sundu.

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir