Sağlık

Çekirdek Yemek Sivilceye Sebep Olurmu

Çekirdek sivilceye sebep olur mu?
Çekirdeğe düşkün bir millet olduğumuz doğru sadece çekirdek bittikten sonrasında gelen pişmanlığı da tamamımız yaşamışızdır. Yaşımız kaç olursa olsun çıkan sivilceler bizi rahatsız eder ve çekirdeklerin sivilce meydana getirdiğinı duymayan yoktur. Peki çekirdek hakikaten sivilce yapar mı? Uzmanına soralım dedik.

 

Uzman Dermatolog Dr. Fulya Tezel, bu suali şu şekilde cevaplıyor: Çekirdek direkt olarak sivilce oluşumuna sebep olmasa da dolaylı yoldan cilt sağlığını etkiler ve sivilce oluşumunda rol oynar. Bu yolu anlatmadan önce sivilcenin oluşma sebeplerinden bahsedelim.

Sivilceleri oluşturan biroldukça sebep olabilir ancak sivilceler genel olarak yağ bezelerindeki yağ üretiminin artışı ve iltihaplanması sonucu kaynaklanır. Bu yağlanmanın peşinde yatan sebep ise hormonların dengesizleştiği buluğluk, menopoz ve hamilelik şeklinde dönemler olabilir. Bunun yanı sıra genetik faktörler, stres ve sağlıksız beslenme de sivilce oluşumunda rol oynayan öteki faktörleri oluşturur.

Yağ ve tuz bakımından zengin olan çekirdek, ciltte yağ birikmesine sebep olur ve cilt yeterince temizlenmediği süre ciltteki gözenekleri tıkar. Yağ bezelerinde salgılanan yağdaki artış ve bu yağın tıkalı gözeneklerden atılamaması sonucu sivilce kaynaklanır. şundan dolayı çekirdek, dolaylı yoldan sivilceye sebep olmuş olur.

Yağ bakımından zengin olsa da çekirdek yemek kesinlikle sivilceye yol açacak demek mümkün değildir. Anlattığımız şekilde, yağlı yemekler cildin yağ üretimini de artırır ve sivilce oluşumunu hızlandırır ancak herkeste aynı etkiye haiz değildir. Cilt sağlığı, yaş, genetik, beslenme ve yaşam tarzı şeklinde birçok faktörden etkilendiği için besinlerin etkisi herkeste değişikdır. Bu nedenle, çekirdek dozunda tüketildiğinde ve cilt temizliğine dikkat edildikçe bir probleme sebep olmaz. Azca çekirdek tüketimde bile cildinizde sivilce oluşuyorsa veya genel olarak sivilcelerinizden şikayetçiyseniz siz de geç kalmadan bir dermatoloğa danışın!

Çekirdek yiyecek sivilce yapar mı?
Sivilce problemi kadın, erkek, genç, yaşlı dinlemiyor. Derhal hemen herkesin başına gelen bu konum oldukca can sıkıyor. Kimimiz sivilce yapacak endişesiyle bazı gıdalardan bile uzak duruyoruz. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz çekirdek. Toplumdaki yaygın inanışa bakılırsa çekirdek yiyecek sivilcelere neden oluyor. Peki çekirdek hakkaten sivilce yapıyor mu? Uzmanlar bu mevzuda ne söylüyor. Bu probleminin cevapını Uzman Dermatolog Dr. Fulya Tezel veriyor. İşte merak edilenler her şey…

Sivilce problemi hanım, erkek, genç, yaşlı dinlemiyor. Derhal hemen her insanın başına gelen bu vaziyet oldukça can sıkıyor. Kimimiz sivilce meydana getirecek endişesiyle bazı gıdalardan bile uzak duruyoruz. Bunlardan biri de hiç kuşkusuz çekirdek. Toplumdaki yaygın inanışa bakılırsa çekirdek yemek sivilcelere neden oluyor. Peki çekirdek hakikaten sivilce yapıyor mu? Uzmanlar bu konuda ne söylüyor. Bu probleminin yanıtını Uzman Dermatolog Dr. Fulya Tezel veriyor. İşte merak edilenler her şey…

Sivilceleri oluşturan pek çok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden en önemlisi ise hiç kuşkusuz yağ bezelerindeki yağ üretiminin artmasıdır. Hormonların dengesizleştiği erişkinlik döneminde, menopoz ve hamilelik dönemlerinde yağ üretiminde artış görülmektedir. Bunun yanı sıra gene sivilcelerin oluşmasına yol açan faktörler içinde stres, sağlıksız beslenme de sayılabilmektedir.

Çekirdek yağ ve tuz bakımından oldukça zengin bir besindir. Bu nedenle ciltte yağ birikmesine sebep olmaktadır. Yeterince temizlenemeyen ciltteki gözenekleri tıkar ve bu da naturel olarak sivilcelerin oluşmasına niçin olur. Aslına bakarsak çekirdek dolaylı yoldan sivilceye sebep olmuş olur.

Yağ bakımından fazlaca zengin bir besin olan çekirdek yemek mutlaka sivilce yapacak diye bir kural yoktur elbetteki. Burada bahsedilmek istenen şey yağlı yiyecekler cildin yağ üretimini arttırıyor ve sivilce oluşumunu hızlandırıyor. Fakat bu vaziyet herkeste aynı etkiye sahip olmuyor.

Çekirdek veya herhangi yağlı bir besini yiyecek kiminde sivilceye neden olurken kiminde olmaya bilir. Bu durum çoğu zaman cilt sağlığı, yş, genetikle doğrudan ilişkili bir durumdur. Çok azca bir çekirdek yemekler bile cildinizde sivilceler oluşuyorsa geç kalmadan bir dermatoloğa başvurmanızda fayda bulunuyor.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

15 thoughts on “Çekirdek Yemek Sivilceye Sebep Olurmu

 • Heidi Labadie

  Navigating through your narrative is like embarking on a philosophical pilgrimage. Each step reveals a new facet of enlightenment, and the path you’ve paved with words is a sacred journey for readers seeking intellectual salvation.

  Yanıtla
 • Jordyn D. Rodgers

  Let’s spread the love! Tag a friend who would appreciate this post as much as you did.

  Yanıtla
 • Evan Hull

  This blog is such a hidden gem I stumbled upon it by chance and now I’m completely hooked!

  Yanıtla
 • Mohammed Mason Everett

  Your words have a way of touching hearts and inspiring minds Thank you for using your platform to spread love and positivity

  Yanıtla
 • Kelsey Parks

  From start to finish, this blog post had us hooked. The content was insightful, entertaining, and had us feeling grateful for all the amazing resources out there. Keep up the great work!

  Yanıtla
 • Braxton Campbell

  Your blog has helped me become a more positive and mindful person I am grateful for the transformative effect your words have had on me

  Yanıtla
 • Dana B. Beck

  I appreciate how this blog promotes self-love and self-care It’s important to prioritize our well-being and your blog reminds me of that

  Yanıtla
 • Maxton Louie Rayden Walls

  I couldn’t stop scrolling and reading, your content is truly one-of-a-kind. Thank you for all the time and effort you put into creating such amazing content.

  Yanıtla
 • Branson I. Mitchell

  Your posts always speak to me on a personal level and I believe that is a testament to your authenticity and genuine nature

  Yanıtla
 • Newell Johnson

  Somebody essentially help to make significantly articles Id state This is the first time I frequented your web page and up to now I surprised with the research you made to make this actual post incredible Fantastic job

  Yanıtla
 • Aliana Jaelynn Mathews

  What other topics would you like to see covered on the blog? Let us know in the comments!

  Yanıtla
 • Kristin Effertz

  I was recommended this website by my cousin I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty You are wonderful Thanks

  Yanıtla
 • Laverna Harber

  Your dedication to your blog is unwavering.

  Yanıtla
 • Jane Dylan Raina Nguyen

  Share with us in the comments your favorite blog posts of all time!

  Yanıtla
 • doprava avia cena

  I love how this blog covers a variety of topics, making it appeal to a diverse audience There is something for everyone here!

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın