Diyabet Şeker Hastalığı ve Yapılması Gerekenler

Şeker hastalığı bir metabolizma hastalığıdır. Kan şekeri sürekli yüksektir. Şekerli hastalarda kan yolu ile taşınan şeker hücrelerin içine giremez. Şeker hastalığı tıpta iki grup olarak kabul edilir. Birinci grup gençler ve çocuklar ikinci grup erişkin ve çocuklardır. Şeker hastalığının belirtileri yaraların geç iyileşmesi sık su içme ihtiyacı kilo kaybı nefeste koku bitkinlik halsizlik bulanık görme gibi belirtilerdir.

Beslenme şeker hastalarında çok önemlidir. Sadece az ve sık beslenme olarak düşünülmemelidir. Kan şekerinin düzeyini normalde tutabilmek için şeker hastalarının ihtiyaçları doğrultusunda beslenmeleri gerekir.

Sebze meyve tahıllar hububat et tavuk gibi besin maddelerinin her gün yenmesi durumunda hasta vücudun ihtiyacı olan tüm besinleri almış olur.

Karbonhidrat yağ ve vitaminler vücuda enerji verir. Bezelye mercimek sebze meyve az yağlı etler peynir yoğurt tüketimi şeker hastaları için sağlıklı beslenme yoludur.

Lifli gıdaların alımında yağ düzeyini ve kan şekerini düşürmede yardımcı olacaktır. Şeker hastaları fazla tuzdan kaçınmalıdır.

Meyveler grubunda ekşi elma muz yeşil erik tercih edilmelidir. Şeker hastaları alkol tüketiminden uzak durmalıdır. Alkol karaciğerden glikoz salımını engeller ve kan şekerini düşürebilir. Alkol alacak şeker hastası daha önceden bir şeyler yemeli aç karnına alkol almamalıdır.

Diğer hastalık dönemlerinde ve stresli oldukları dönemlerde sıkça kan şekerlerini ölçtürmekte fayda vardır. Doktor tedaviler sonucu şekeri normal seviyelerde yutamaz ise insülin tedavisi uygulayabilir.