Gündem

Dolandırıcılar İle Mücadele (DİM)

Kitap

Dolandırıcılar İle Mücadele neden kuruldu. Gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık vakası olmasın. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte her gün yeni dolandırıcılık vakaları türemektedir. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak. Kendini polis diye tanıtıp şu kadar para vermezsen, seni içeri tıkacağız diyenler. Mağdurun zaafını öğrenip o zaafı üzerinden tehditle para alanlar. Şantaj videoları veya resimleri ile para koparanların yanında. Borsa da insanları dolandıranlar, sahte siteler üzerinden sahte satış yapanlar. Araç dolandırıcıları, alım satımda hile yapanlar. Eşeği boyayıp at diye satanlar vs gibi bir çok daha burada yazmadığımız bir çok dolandırıcılık şekli bulunmaktadır.

Uzun yıllardır sürekli olarak gündeme gelen bir dolandırıcılık vakası daha bulunmaktadır. Bunlar kitap dolandırıcıları, insanların kitap okuma isteklerini yerin dibine sokan bir veya farklı farklı çetelerdir. Bunlar nasıl işliyor mağdurların dilinden anlatalım.

K.K İsimli mağdurun bize anlattığına göre olay şöyle gerçekleşiyor. 

Firmalar öncelikle hedefi seçiyor bu hedefleri genellikle iş sahipleri kişiler olarak tespit ediyorlar. Bu konuda isim vermek olmaz ama iş yeri sahipleri kişilerin datalarını bir şekilde satın alıyorlar. Sonrasında firmayı arayıp firma sahibi ile görüşmek istediklerini söylüyorlar. Telefon açan kişiler bu konuda o kadar profesyonel ki firma sahibi yoğunum işim var istemiyorum dese bile.. Prim almam lazım, öğrenciyim, ek iş yapıyorum vs diye ağlayarak firma sahibini ikna ediyorlar. Zaten her hangi bir ücret ödemeyeceğini, kitap tanıtımı yapacağını beyan ediyorlar.

Dolandırmak

Kilit söylem paraya ihtiyacım var.

Bu konuda karşısındaki kişiyi ikna ettikten sonra belirtilen günde firmayı bir koli kitapla ziyarete gidiyor. Burada diğer kilit konu genel kişiler profesyonel dolandırıcı kişilerdir. İkna kabileyiti yüksek dakika da 500 yalanı peş peşe sıralayabilen işinin ehli dolandırıcılardır. İş yerine geldikten sonra görüştükleri kişi ile randevusu olduğunu beyan ediyorlar. Sonra görüşme başlıyor (Görüştükleri kişi olmasa bile, mevcut yerden başka bir hedef seçiyorlar o kadar yol geldik boş geçmeyelim hesabı). Sonra görüşme başlıyor tamamen sevecen, samimi bir görüşme hatta bazı mağdurlar diyorki.. Bazı gelen bayan çete üyeleri haddinden fazla samimi olma derecesine sahip olabiliyor. Burada amaç avı ele geçirmek ve parçalamaktır. Bunun için hangi eylem gerekiyorsa o yapılması gerekir.

Muhabbet koyulaşmışken bir anda masanın üstünde bir sözleşme beliriyor. (Bazı mağdurlar iş yerinde yoğun olduğu için o sözleşmeden, çok sonra haberdar oluyor. Yani Karambole geliyor) Sözleşme güzelce doldurulurken mağdur olacak kişi. Benim çok fazla vaktim olmuyor.. Keşke kitap okuya bilsem ama zamanım olmuyor.. İnternetten okuyoruz zaten.. gibi kelimeler söylese de çete üyesi, bunları zaten satın almıyorsunuz. Beğenmezseniz 14 gün içinde iade alıyoruz. Bizi aramanız yeterli, biz gelip geri alırız diye karşı tarafa güven veriyor.

Beğenmezseniz 14 Gün İçinde Geri Alıyoruz Yalanı..!!

Böylelikle son hamle olarak sözleşmeye imza atılması gerekiyor. Mağdur neden imza atacağını sorduğunda şirket kitapları teslim ettiğimize dair belge istiyor. Sonra parasını bizden kesiyorlar.. Bize kızıyorlar.. Ben öğrenciyim.. Yetim çocuk bakıyorum… Gün yüzü görmemiş yalanlar ile karşı tarafı ikna edip imzayı alıyorlar. İmza alındıktan sonra son gülüşmeler yapılıyor ve iş yeri terk ediliyor. (Bazen sözleşmede 1000 TL olan fiyatı yanına bir sıfır daha koyarak 10000 TL yapabiliyorlar, bu tamamen dolandırıcının o günkü ruh haline göre değişiyor) Sonra çete diğer mağdura doğru yol alıyor günde en az 20-30 kişiyi bu şekilde mağdur ediyorlar. Mağdurlar bazen aynı gün içinde, kitapları istemediğini beyan ediyor ama çete orda olmadıklarını bir kaç gün içinde uğrayıp alacaklarını söylüyorlar…

Oyalama Taktikleri

İşin farkına varan mağdur yana döne kitapları veren kişilere ulaşmaya çalışıyor. Kitapları satan kişilere bir şekilde ulaşan mağdura, tabiki efendim aracımız şuan orda değildir. Bir kaç gün içinde kitapları alamaya geleceğiniz diyor. Bunu duyan mağdur rahatlıyor ve unutuyor. Aradan zaman geçince (14 Gün) mağdur tekrar arıyor. Diyor ki kitapları almaya gelmediniz çete 14 gün geçtiği için iade alamıyoruz, parasını ödemeniz gerekiyor diye açıklama yapıyor. Mağdur nasıl olur ama ben aradım talep oluşturdum diyor… Yazılı talep oluşturmanız gerekiyordu diyor.. Bana bunu söylemediniz ama … Siz bunu bilmeliydiniz… Dolandırıcılar beni dolandırdınız sizi polise şikayet edeceğim.. Tabiki istediğiniz yere şikayet edebilirsiniz…

Mağdurlar Arayış İçindeKitap Çetesi

Dolandırıldığını iyice sindiren mağdur arayış içine giriyor, önce adrese gidiyor ve kitapları iade etmek istediğini söylüyor. Karşısına çıkan kişi (genelde bayan oluyor kavga çıkmasın diye) kitapları alamayacağını sürenin geçtiğini söylüyor. Bunu duyan mağdur öfkeleniyor ve polis çağırıyor. Olay yerine gelen polis konuyu bildiği için (Günde en az 10-15 sefer polis çağıran oluyor) bir şey yapmıyor ve firma hakkında şikayette bulunması gerektiğini söylüyor. Bunu duyan mağdur hayal kırıklığı içinde orayı terk ediyor. Daha sonra tanıdık avukat var mı bunlar kim diye araştırıyor. Bu konuda önceden avukatlar savcılar hakimler vs pek bilgi sahibi değildi. Ama bu çete ile ilgili çalışma yapan DİM ekibi onlara da ne yapmalar gerektiği konusunda fikir sahibi yaptı. Ama bu durumda bile binlerce savcılık şikayeti, binlerce cimer şikayeti, binlerce hakem heyeti şikayeti olmasına rağmen sıkı durun firma halen faaliyet gösterebiliyor. Vatandaşlar kendi haklarını kendileri arıyor, yaptıkları işlemler sayesinde çetenin elinden kurtuluyor.

Devlet neden dokunmuyor

Belirtildiği gibi binlerce şikayet olmasına rağmen 30 yıldır bu firma günde en az 20-30 kişiyi dolandırmaya devam ediyor. Bir isim çok fazla popüler oldu mu başka isme geçiyorlar. Şirket sahipleri aynı ama şirket isimleri farklı, adalet bunlar için neden tecelli etmiyor. Bunu anlamak çok mümkün değil….

Acı ama gerçek bu çete insanlardan aldıkları paraları alemlerde, eğlence merkezlerinde yiyor.. İnanılmaz bir durum ama buna dur diyecek bir tane bile kurum maalesef bulunmuyor.

MAĞDURLARIN BEYANI BU ŞEKİLDE

Şimdi asıl konumuza gelecek olursak kendini (DİM) Dolandırıcılar ile Mücadele ekibi bu çete tarafından önceden dolandırılmış kişiler tarafından kurulmuş bir birimdir. Sürekli olarak kendini geliştiren içerisinde avukatların, habercilerin bulunduğu bir ekip.. Hatta kendilerini o kadar yaptıkları işe adadılar ki artık tüm dolandırıcılık vakalarına bakacaklarına beyan etiler bizde kendilerine bu süreçte başarılar diliyoruz.

Onlara ulaşmak için burayı ziyaret edebilirsiniz. Dolandırıcılar İle Mücadele (DİM)

Açık Link: https://dolandiricilarilemucadele.blogspot.com/

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Bir Cevap Yazın