Dolar mı çıksın faiz mi insin?

Doların ve faizin ülke ekonomisine etkisini tartışacak olursak doların vatandaşa yansıması ve faizin vatandaşa yansımasını ele alalım bireysel ekonomiyi etkileyen dolan ve faiz faktörlerine açıklık getirelim.

Öncelikle kullanım alanı acısından dolar ve faizin kullanıldığı alanları açıklayalım. Faiz kullanımı kredi, leasing gibi faktörler de yer almakla birlikte geneli kapsayan bir durum söz konusu değildir, dolar artışı geneli kapsayan bir faktördür şimdi bunları biraz daha açalım.

Durumu biraz daha açıklayıcı bir şekilde anlatalım faiz sistemi bankaların kullandığı bir sistemdir kredilerde uygulanır çekeceğiniz kredinin tutarına göre banka sizden geri ödeme için belli bir oranda faiz alır faiz düşerse ne olur genele bakacak olursak faiz düştü hadi bir araba alalım veya hadi biraz kredi çekelim diye düşünenlerin işine yaramaz faizin düşmesi bu çok küçük bir kitledir çünkü, faizin düşmesi kredi sistemi ile yürütülen büyük işletmelerin ticari olarak kendini büyütmek isteyen holdinglerin bir üst seviyeye geçmesi için kredi veya leasing sistemi ile level atlamasına yardımcı olur. Buradan şunu anlayabiliriz faiz indirimi vatandaşın cebine bir katkı sağlamaz dolayısı ile zaten normal gelir seviyesinde yaşayan bir bireyin faiz indirimi hiç bir işine yaramayacaktır. Faiz indirimi devlerin yani büyük şirketlerin ve bankaların işine yarayacaktır. Bankalardaki faktör şudur faiz ne kadar inerse o kadar çok kredi çekilir ve böylelikle kar elde ederler.

Şimdi gelelim doların etkisine doların artışı ülke ekonomisini nasıl etkiler. Dolar artışı ihracatı yüksek olan özellikle yerli üretimde belli bir noktada olmayan ülkelerde büyük oranda etkisini gösterir. Bunun nedenini sırasıyla açıklayacak olursak. Tarlada yetişen bir gıdanın nakliyesi araçlarla yapılır benzindeki artış nakliyenin daha çok benzinle yapılmasını gerektirir bu sebeple oradaki artış fiyatlara yansır. Bu çok basit bir örnek oldu galiba o zaman şöyle diyelim. Türkiye’de bir çok ürün gamında hammadde dışlardan geliyor ve bunlar dolar üzerinden satılıyor. Hammadde ki artış üretilen ürünün fiyatına eklendiği için dolayısı ile ürünün fiyatında artış oluyor. Dolayısı ile tüketim ülkelerinde dolar artışı fiyat artışı olarak yansıyor

Küresel ekonomi faizden beslendiği için faiz indirimini hiç sevmez yıllardır öte gelen tecrübelere istinaden faiz ne zaman inerse dolar çıkmıştır. Şimdi biz size şunu soralım faiz inip dolar çıksın mı? Yoksa faiz çıkıp dolar insin mi buyurun yorumlara..