Domuz Gribi Neden Olur?

Domuz gribi hastalığı domuzlarda bulunan H1N1 adlı virüsün mutasyona uğrayarak insana bulaşması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Türkiye’de de 2008 ile 2009 yıllarında büyük bir salgına dönüşen bu hastalığın etkileri olmuştur. Özellikle yaşlı insanları tehdit etmesine rağmen her yaş grubu riskli kategoridedir.

 

Hastalık ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Meksika’da görülmüştür ve kısa sürede dünyaya yayılmıştır. Dünya çapında salgına dönüşen bu hastalık insan sağlığını tehdit etmiştir. Virüsün hızlı mutasyona uğraması sebebiyle 2020 yılında da hala her sene karşılaşılan bir hastalıktır. Virüs mutasyona uğrayarak bağışıklık sistemini alt edebilmektedir.

 

Hastalığın domuzlardan çıktığı iddia edilmektedir bu sebeple adı domuz gribidir. Aynı zamanda bu virüs domuzlarda da insanlardakine çok benzer etkiler yaratmaktadır ve domuzları da hasta edebilmektedir. Hastalık, mevsimsel yaşanan insan gribi ile kuş gribinin bir karışımı gibidir. Hastalığa sebep olan H1N1 virüsü Enflüanza A virüsü olarak da bilinmektedir. Sağlık alanında yaşanan gelişmeler sonucunda virüse karşı aşı geliştirilmiştir bu sebeple günümüzde ilk çıktığı zamanki kadar tehlikeli görülmemektedir.

 

Domuz Gribi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 

Hastalığın birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu gribin belirtileri genellikle normal grip hastalığı ile benzerlik göstermektedir bu sebeple gripten ayırt edilmesi oldukça zordur. PCR yöntemi ile hastaya tanı koyulabilmektedir. Hastalık şiddetli eklem ağrılarına sebebiyet verebilmektedir. Bunun dışında mide bulantısı, ishal, ateşlenme, halsizlik ve normal gripte de sıkça görülen burun akıntısı, hastalığın belirtilerinden bazılarıdır.

 

Belirtileri gösterse bile normal grip geçirdiğini zannedip doktora gitmeyi tercih etmeyen birçok insan vardır.

 

Domuz Gribi Neden Olur?

 

Hastalığın sebepleri, her sene mevsimsel olarak salgına dönüşen normal grip hastalığı ile aynıdır. Domuz gribi salgını sırasında insanların strese girmesi ve gerilmesi bağışıklık sistemini zayıflatmıştır ve hastalığın etkilerini arttırmıştır. Domuz gribine neden olan sebepler mevsimsel geçirilen grip hastalığı ile aynıdır.

 

Domuz Gribi Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

 

Domuz gribi hastalığından korunmakta en etkili yöntem aşı olmaktır. Domuz gribi hastalığı, aşı geliştirildiği için günümüzde insan sağlığını eskisi kadar tehdit edememektedir. Aşı olmanın dışında el temizliği çok önemlidir. Eller sık sık yıkanmalı ve ellerin yüz ile temas etmesinden kaçınılmalıdır. El yıkama işlemi 20 saniye sürmelidir ve kesinlikle sabun kullanılmalıdır. Virüs, sabun karşısında direnç gösteremez ve ölür. Sabun kullanma imkânı yoksa bileşenleri arasında alkol bulunan dezenfektan ya da kolonya da kullanılabilir fakat sabun kadar etkili olmayacaktır. Grip hastalığının yaygın olduğu dönemlerde kalabalık alanlarda bulunulmaması gerekmektedir ve hasta insanlarla temas edilmemelidir.

 

Domuz Gribine Yakalanan Kişi Ne Yapmalıdır?

 

Hastalığa yakalanan kişi öncelikle bir maske temin etmeli ve maske takmadan toplum içerisine çıkmamalıdır. Hastalığın kuluçka süresi üç gündür ve bu üç gün boyunca belirtiler dikkatle takip edilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendiren sağlıklı besinler ile beslenilmesi gerekmektedir bu sayede hastalık daha hafif atlatılabilir.