Engelli Bireylere Yönelik Evde Özel Eğitim Desteği

MEB, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine gidemeyecek engeli olan kişilerin mağduriyetini karşılamak adına çalışma başlatan bakanlık, evde eğitim desteği hizmetini sunulacağını belirtti. Birçok ailenin ve engelli bireylerin bu sorunlarına yönelik çözüm odaklı çalışma yapılmaktadır.

MEB özel eğitim kurumları yönetmeliğinde değişikliğe gitme hazırlığı yapan bakanlık, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden eğitim alan bireylerin ve ailelerinin kuruma giderken yaşadıkları sıkıntılar için evde özel eğitim hizmeti sunmaya başladı. Engelleri nedeni ile ders ve rehabilitasyon seanslarına katılamayan bireylerin eksikliklerine yönelik tüm ihtiyaçların giderileceği belirtildi.

Bu uygulama sayesinde birçok aile ve engelli kişilere oldukça iyi kolaylık sağlanmıştır. Çalışmaların faaliyet gösterdiği şehirler ve iller kısa sürede bu uygulamaya geçmeye başlamaktadır. Bakanlık bu doğrultuda yatağa bağımlı veya farklı hastalıklardan dolayı evden çıkamayan bütün engelli bireyler bu eğitimde yararlanacak.

Her Zaman Eğitimlerin Telafisini Alabilecekler

Üzerinde yoğun şekilde çalışan yönetmeliğe ilerleyen günlerde son şekil verilecek. Hazırlanana taslakta çeşitli nedenlerden dolayı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine devam edemeyip, eğitimlerine ara vermek zorunda kalan engelli bireylerin, geri kaldığı dersler ile ilgili telafi eğitimlerinin her zaman alınmasını imkan veren düzenlemenin de hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Yapılacak olan bu düzenleme sonrasında özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine çeşitli nedenlerle gidemeyen engelli öğrencilerin söz konusu eğitim alanında yaşadığı sorunlara çözüm bulmak, eğitim önündeki engelleri kaldırmak ve engelli bireylerin ailelerine her konuda destek olmak bakanlık tarafından amaçlanmaktadır.

Diğer bir açıdan bakanlığın yayınladığı verilere göre, engelli öğrenciler için Bakanlık tarafından özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine Ocak-Kasım 2018 dönemi içinde 2 milyar 538 milyon 448 bin 897 lira destek sağlandı. Bu destek sayesinde ülke genelinde 2 bin 524 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, ayda 370 bin üzerinde engelli öğrenci hizmet aldı.

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir