Gençlerin ve Çocukların Beyinlerini Etkileyen; Mavi Balina ve Momo Oyunları

Dünya genelinde birçok ülkeden gelen haberlere bakıldığında, gençlerin ve çocukların duygu dünyalarına yönelik hasarlar vererek, onları intihara sürükleyen bu oyunlara karşı ebeveynler oldukça endişelidir. Ülkemizde yaşayan genç ve çocukların bu oyunlardan zarar görmemesi ve ebeveynlerin bilinçlenmesi adına bakanlık tarafından çalışmalar başlatılmıştır.

Bakanlık,  dünya çapında pek çok genci intihara sürükleyen bu iki oyunun dijital platformlarda kötü niyetli kişi ve yazılımlar tarafından İnternete sürüldüğünü belirtti. Bu tarz zararlı yazılım ve oyunlara karşı ebeveynleri ve gençleri bilinçlendirmek adına Eğitim Bilişim Ağı (EBA) çatısı altında eğitici bir portal oluşturmuştur.

Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak kararlar alarak çalışma yapan EBA, gençlerin ve çocukların internet üzerinden meşgul oldukları ve ilgilendikleri şeylere dikkat edilmesi için anne ve babaları uyardı. Ebeveyn ve gençlerin EBA çevrimiçi sosyal platformu olan www.eba.gov.tr/siber-guvenlik  adresini ziyaret etmelerinde fayda olacağını söyledi. Bu portal sayesinde, kişisel bilgilerin korunarak, dikkat edilmesi gereken noktalar belirtilmiştir. Virüs ve casus yazılımlara yönelik uyarılar ve önlemler ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

İnternet ortamında tanıtılan oyunlar ve videolar çocuklar tarafından çok ilgi çekici özellikte sunulmaktadır. Bu tarz yazılımlara özellikle ebeveynlerin kontrol etmeleri gerekmektedir. EBA ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bu portalı internet kullanımı yapan aileler ve kişiler mutlaka incelenmelidir. Bilinçli internet kullanımı adına hazırlanan bu çalışmalar oldukça faydalı içerikleri ve videolar ile hazırlanmıştır.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, şüpheli bir durum olduğu zaman hemen ihbar edilmesi çağrısında bulundu. Başkan Sayan: “ direkt bizim ihbarweb.org. tr adresimize ihbar etmesini aynı zamanda hiç vakit kaybetmeden adeta polise ihbar gibi emniyet siber dairesinin bundan haber olması gerek.” Şeklinde konuştu.

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir