Geri Dönüşüm Atıklar İçin Bilinenin Dışında Çözüm Önerisi

Ülkemizde yaklaşık 1 milyon ton kağıt atık olarak gereksiz kullanıma uğruyor. İnsanların bir birine gönderdiği kağıtların %44 oranı okunmadan çöpe gidiyor. Ağaç yerine atık kağıt kullanımı ortalama %25-%70 Enerji tasarrufuna neden olmaktadır. Dolayısı ile atıkların geri dönüşüme, doğaya ve ekonomiye büyük oranda katkı sağladığı aşikardır. Kağıt vb nesnelerin atık olmaması için gereksiz kağıt kullanımlarının ortadan kaldırılması yine aynı şekilde hem doğaya, hemde ekonomiye büyük katkı sağlayacaktır. Bilinçli tüketilen kağıt, plastik vb nesneler cevre temizliği açısından da büyük önem arz etmektedirler.

Ülkemizde geri dönüşümde öncülük yapmakta olan bazı özel ve devlet birimleri bu konuda bir çok çalışmaya imza atsalar da bu konuda çalışmanın en büyüğünü, sokak toplayıcıları sağlamaktadır.

Sokaklarda gece gündüz demeden kağıt toplayanlar, aslında bu işi para kazanmak için yapsalar da dolaylı yoldan geri dönüşüme büyük oranda katkı sağladıkları göz ardı edilemez. Sokaklarda en küçük kağıt,plastik vb atık bırakmayan bu toplayıcılar hem ekonomiye katkı sağlıyor, hem çevreye katkı sağlıyor, hemde evinin geçimini sağlıyor. Bilinç altında bu toplayıcılara kötü bir intiba olsa da, dolaylı yoldan sağladıkları katkıdan bir habersiz büyük bir kitle bulunmaktadır.

Bu kağıt toplayıcıları kurumsal olarak çalışan firmalardan daha fazla atık toplamaktadırlar. Günümüzde bu kağıt toplayıcıları hakkında bir çok şey söylenmektedir. Ama biz biliyoruz ki bu işi sadece evine ekmek götürmek için yapan büyük bir kitle mevcuttur. Bu sebeple bu kişileri hor görmek insani değerlere zarar vermektedir.

Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir yönetmelik oluştursa her belediye atık toplama merkezi kursa, bu kağıt toplayıcılarına verdikleri kimlik ile tahsis edecekleri alanlardaki atıkları toplattırması size de mantıklı gelmiyormu böylelikle topladıkları atıkları devlet eliyle geri dönüşüme gönderecekler. Bu hem toplayıcıları, hemde ilgili belediyeyi ihya edecek bir davranış olur. Atık toplayıcılarına atık toplama belgesi vererek bu işi yasal olarak yapmalarına olanak sağlanabilir. Aslında çok basit gibi görünse de ülkemizde atık toplama konusunda bir tecrübesizlik söz konusudur.

Başlangıçta bir anlık hevesle evlere konulan atık toplama kutuları daha sonra çöp kutusuna dönüştürülerek çöpe gönderiliyor. Ama yıllardır evine ekmek götürmek için bu toplayıcılar gece gündüz çalışarak kazanç sağlıyor. Belki burada bir ilk intiba olur düşüncesi ile Bakanlığın veya Belediyelerin bu konuda atacakları adım toplumsal duyarlılık adına atılacak, güzel bir adım olacaktır.

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir