İstanbul’da Korkutan Gelişme Deprem Ne Zaman Olucak?

Yıllardır süre gelen deprem gerçeği ve son zamanlara ülkemizdeki bir çok ilde yaşanan deprem olayları gözleri yine İstanbul’a cevirdi. Büyük İstanbul depremi hakkında sürekli olarak açıklamalar yapılsa da net bir bilgi paylaşamayan yetkililer gözleri yine İstanbul’a cevirdi..

İstanbul’daki yapı stoku ile ilgili korkutan rapor açıklandı. İstanbul’da, muhtemel 7,5 ve üzeri şiddetli bir depremde 13 bin 492 binanın çok ağır, 39 bin 325 binanın ağır, 136 bin 746 binanın orta, 300 bin 963 binanın ise hafif hasar alması öngörülüyor.

Uzmanlar depremin boyutunu 7,5 veya üzeri olacağı konusunda açıklama yaptıysalar bile söz konusu depremin etkisinin büyük boyutta olacağı açıklamasını da hatırlattı. Söz konusu depremde en çok etki görecek bölge olarak Fatih ve Küçükçekmece bölgesi olarak tahmin ediliyor. Bu bölgelerde eski ve sağlam temele sahip olmayan yapılar söz konusu depremde hasar görebilir veya yıkılabilir seviyede görülmektedir.

Söz konusu depremdeki fay hattı da belirtilen bölgelerdeki depremin şiddetinin yoğun olacağını göstermektedir

Ağır hasar alması beklenen bina sayısının en yoğun olacağı bölgenin Büyükçekmece bölgesi olacağı söylenmektedir. Kentsel dönüşümle birlikte bir çok eski yapının yerine yeni yapılar kurulmuştur ama yine de İstanbul’da bir çok eski yapı bulunmaktadır, bu durumda daha fazla yıkama yol açmasına etki edecektir. Yetkililerin bir an önce kentsel dönüşümden yararlanıp eski yapıların tasfiye edilmesi gerektiği açıklamasında bulundular. Fay hattındaki değişkenler bu depremin ne çok uzağımızda nede çok yakınımızda olduğunu belirterek binaların depreme dayanıklılık kontrolü yapılarak eski yapıların bir an önce kentsel dönüşümle yenilenmesi gerektiği açıklamasını yaptılar.

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir