Kestane Balı Öksürüğü Anında Kesiyor

Bal çeşitlerinden en faydalı olanlar arasında yer alan kestane balı şifa kaynağıdır. Üst solunum yollarında ki hastalıklarda onarıcı etkiye sahiptir. Bir çok faydası olan kestane balının tadı biraz acı olmakla birlikte koyu kıvamdadır. Normal ballardan etki oranında çok farklıdır.

Arıların kestane ağaçlarından topladığı bu özel bal, genelde Karadeniz bölgesindeki bazı illerde ve bursa bölgesinde üretilmektedir. Bu balın yetiştirilmesi için kovanların olduğu bölgede yoğunlukla kestane ağaçlarının olması gerekmektedir. Kestane ağaçlarının çiçeklerinin polenleri ile arılar tarafından kovanlara taşınılan bal bir çok hastalığa şifa kaynağıdır.

Kestane balı ağır bir bal olduğu için çok yoğun tüketilmemelidir. Şifa olarak çocuklarda çay kaşığı yetişkinlerde ise tatlı kaşığı ile bir kaç gün ara ile sürekli olmamak kaydı ile tüketilmesi önerilir. Genelde sabah aç karna tüketmekte fayda vardır. Balın genel yapısı ile alakalı olarak bal yedikten sonra su vb şeyler içmemekte fayda vardır. Su çözücü bir madde olduğu için balın içindeki yapıyı çözme etkisi olabileceğinden baldan sonra belli bir süre su içmemekte fayda vardır.

Öksürük için balı süt ile tüketebilirsiniz, bir bardak süte bir tatlı kaşığı bal koyup karıştırıp içebilirsiniz bu öksürük için iyi gelecektir. Sıcak süt veya soğuk süt tercih sebebidir ama ılık sıcaklıktaki bir süt etki bakımından daha faydalı olacaktır. Süt yapısı gereği içindeki kalsiyum sayesinde solunum yollarında fayda sağlayıcı etkiye sahip olduğu için daha çok tercih edilebilir.

Kestane Balının Faydaları

  • Kestane balı vücut direncini arttırıcı etkiye sahiptir, içindeki bileşenler sayesinde vücut direncini arttırır ve vücuda direnç vermektedir.
  • Genelde kış aylarında görülen grip ve benzeri hastalıklarda yardımcı olarak etki sağlayarak vücut direnci ve yapılsan düzeyde etki sağlamaktadır
  • Ölçülü tüketildiği sürece diyabet ve şeker hastalarına fayda sağlandığı söylenmektedir.
  • Kestane balı tok tutucu etkiye de sahip olduğu için diyet yapanlar tercih edebilir.
  • Kestane balını cilt için maske yapan uzmanlarda bulunmaktadır. Ciltteki ölü derinin atımı için de kullanan uzmanlar bulunmaktadır.
  • Ağız içi yaralarda hücresel yapılanmaya etki sağladığı için kullanılmaktadır.
  • Bronşit ve astım gibi hastalığı olanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Hücre yenileyici özelliği sayesinde astım bronşit gibi hastaların düzenli olarak kullanması solunum ve öksürük sorunu gibi sorunlara karşı çözüm sergileyecektir.

Bir çok şeye fayda sağlayan bu şifa kaynağı balı çiçek, polen vb hastalıklara sahip olan kişilerin kullanmadan önce doktoruna danışması tavsiye edilmektedir. Alerji ve diğer hastalıklar için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Yazıyı Oylayabilirsiniz.
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.