Korona Virüs Hakkında Önemli Bağışıklık İçin Kaç Kişi Gerekli.?

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan yaptığı açıklamada toplum bağışıklığı için 60 milyon kişinin aşılanması gerektiğini belirterek bu seviyeye gelindiğinde, toplumsal olarak bağışıklık oluşmuş olur açıklaması yaptı. 60 Milyon kişiye de tahmini olarak Ramazan Bayramı sonrası ulaşılabilineceği bilgini paylaştı.

İlhan şuan toplamda 1 milyon 400 binden fazla kişinin aşılandığını belirtti ve aşılamada öncelik sırası olduğunu hatırlattı. Bu sıralamaya göre önceliğin sağlık çalışanları olduğunu belirterek. Sağlık Çalışanları için tahmini sürenin 1 hafta gibi düşünüldüğünü söyleyerek, bu çalışmanın bir kaç günde tamamlanmasının iyi bir gelişme olduğunu açıkladı. Sağlık Çalışanlarında sonra 90 yaş üstü aşılaması başladı ve bu aşılamada hızlı bir şekilde yapılmıştır. Özellikle 90 yaş üzeri ve 85 yaş üzeri bireylerimizin aşıları evlerde yapıldı. Halihazırda 80 yaş üzeri aşılanıyor, hafta sonundan sonra da daha aşağı yaşa gidecektir” dedi.

Yaş grupları aşağıya doğru inildiğinde aşılama süresi uzayacaktır bunun nedeni ise genç yaş gruplarının ülkemizde sayı olarak daha fazla oldukları için bu sebeple aşılama süresinin de daha uzun olacağını belirtti. Biliyorsunuz 18 yaş altı bireylerimiz, gebelerimiz ve emziren annelerimiz aşılanmıyor. Onun dışında tüm toplumun aşılanması arzusundayız. Genel olarak baktığımızda en az 60 milyon kişinin toplumsal bağışıklık için aşılanması gerektiğini söylemek mümkündür şeklinde açıklama yaptı.

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir