Lösemi Hastalığı Nedir?

Lösemi Hastalığı Nedir?

Kanın hücresel elemanları olan lökositlerin yani akyuvarların kontrolsüzce ve anormal bir şekilde çoğalıp kana ve dokulara yayılmasıyla oluşan, “kan kanseri” ve “kemik iliği kanseri” diye de geçen hastalıklara ‘lösemi’ denir. Çocuklarda en çok görülen kanser türü olmakla beraber 55 yaş üzerinde ve yetişkinlerde de görülebilmektedir.

 

Lösemi çeşitleri nelerdir?

Vücudumuzdaki bağışıklık sistemiyle görevli beyaz kan hücrelerimize lökosit denmektedir. Lösemi ilerleme hızı, gösterdiği belirtileri veya oluşma sebeplerine göre sınıflandırılmaktadır.

Akut Lösemi: Akut lösemiler olgunlaşmamış akyuvarların işlevlerini yerine getirememesi sonucu oluşmakta ve hızlı seyretmektedir. ‘Akut Lenfoblastik Lösemi(ALL)’ ve ‘Akut Myeloblastik Lösemi’ olmak üzere iki çeşittir.

Kronik Lösemi: Kronik lösemiler ise olgunlaşmış akyuvarların kontrolsüzce çoğalması ve yayılmasıyla ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Yavaş ilerlemektedir hatta çoğu hasta tedavi edilmeden uzun süre yaşayabilmektedir. ‘Kronik Myelositer Lösemi’ ve ‘Kronik Lenfositer Lösemi’ olarak iki çeşittir.

 

Lösemi Belirti ve Bulguları Nelerdir?

Lösemi belirtileri ve bulguları ayrıldığı gruba göre değişiklik gösterebilmektedir.

Akut Lösemilerin Belirti ve Bulguları:

Halsiz hissetme, yorgunluk,

Ciltte iğne başı kadar kırmızılıklar,

Diş eti ve burun kanamaları,

Morarmalar,

Diş etlerinde şişlik(AML),

Lenf bezlerinde büyüme(ALL),

Dalak ve karaciğer büyümesi.

Kronik Lösemilerin Belirti ve Bulguları: Kronik lösemilerde başlangıçta hastada çok fazla yakınma olmamakta ve kan sonuçlarıyla genelde tesadüfen anlaşılmaktadır.

 

Hastalığı ilerledikçe yorgunluk,

Ateş,

Gece terlemesi,

Kilo kaybetme,

Dalakta büyüme,

Karnın üst bölgesinde şişkinlik hissi.

 

Lösemi Kimlerde Görülmektedir?

Akut Lenfoblastik Lösemi: %80 çocuklarda, %20 yetişkinlerde olmak üzere genellikle 3-7 yaş arasında görülmektedir. Beyaz ırkta siyah ırktan, erkeklerde ise kadınlardan daha fazla görüldüğü saptanmıştır.

Akut Myeloblastik Lösemi: Erişkinlerde, özellikle de 60 yaş üzerinde daha fazla görülmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda görülme oranı eşittir.

Kronik Myelositer Lösemi: Nadir görülen bir türdür. 100.000 kişide1-2 kişide görülmektedir. Görülme yaş aralığı 40-60’tır. Çocuklarda çok fazla görülmemektedir. Erkeklerde kadınlardan daha fazla rastlanır.

Kronik Lenfositer Lösemi: Batılılarda en sık görülen lösemi tipidir. Genellikle 70 yaş ve üstünde görülmektedir.

 

Lösemi Nedenleri Nelerdir?

Lösemilerin asıl sebebi hala tam olarak bilinmemektedir. Fakat sebep olan bazı durumlar vardır;

Genetik ve çevresel faktörler,

Sürekli olarak radyasyona maruz kalmak,

Kimyasallar,

Down sendromu, polisitemi vera,

Bazı kemoterapi ilaçlar,

Otoimmün olaylar.

 

Löseminin tedavisi nedir?

Akut Myeloblastik Lösemi: Acil kemoterapi uygulanmaktadır. Ayrıca kemik iliği transplantasyonu ve sitozin arabinozid. Hastaların %70’inde tedaviye rağmen tekrar görülmektedir.

Akut Lenfoblastik Lösemi: Uzun süreli kemoterapi gereklidir. Kemik iliği transplantasyonu da yapılabilmektedir. Genelde tam iyileşme görülür.

*Akut lösemilerde destek tedavi olarak eritrosit ve trombosit süspansiyonu, yeni dondurulmuş plazma, antibiyotik ve antifungal ilaçlar kullanılmaktadır.

Kronik Myelositer Lösemi: Radyoterapi, splenektomi, lökoferez, kemik iliği transplantasyonu yapılabilmektedir.

Kronik Lenfositer Lösemi: Kemik iliği yetersizliği olmayan hastalarda tedavi yapılmamaktadır.

Yazıyı Oylayabilirsiniz.
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.