Mide kurtları hakkında detaylı bilgiler

Kendisinden büyük bir canlının üzerinde veya içinde, ona zarar vererek yaşayan canlılara parazit adı verilir. Yurdumuzun coğrafi koşulları, halkımızın sosyo ekonomik yapısı ve yaşantısı, parazitlerin çok yoğun olmasına neden olmaktadır.

 

Beslenme koşullarının ve hijyenik şartların yeterli düzeyde olmaması parazitlerin yayılışın da ve yaptıkları hastalıklar da büyük etken olmaktadır. Az ve beslenme değeri düşük olan, yetersiz olan gıdalarla beslenen insan ve hayvanlar da vücut, hastalıklara karşı olan direncini kaybetmektedir. Böyle organizmalarda hastalıkların meydana getirdiği tahribat daha fazla olmaktadır.

 

Yeterli protein alamayan canlılar da paraziter hastalıklara karşı meydana gelecek antikorlar yetersiz kalacaktır. Yurdumuzun birçok bölgesinde düzgün bir kanalizasyon sistemi bulunmamakta çok kere bu sular içme sularına karışmaktadır. Parazitler iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerce kolayca alınmaktadır. Rastgele açıkta tuvalet ihtiyacı giderildiğin de dışkıda bulunan parazitlerin yumurtası ve o kistleri yağmur sularının ve rüzgarın etkisiyle etrafa yayılmakta böylece insan ve hayvanlara parazitlerle bulaşması kolaylaşmaktadır. Böylece insana yaklaşan parazitler mideye yerleşerek, hastalık oluşturabiliyor. Kişinin besinlerini tüketebiliyor. Farklı sağlık sorunları meydana geliyor.

 

Yazıyı Oylayabilirsiniz.
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.