Eğitim

Özel Okullar Burs Kontenjanlarını Açıklıyor

Özel okul dernek ve platformları bir araya gelerek yaptığı açıklamada deprem bölgesinden farklı illere göç eden öğrencilerin özel okullarda ikinci dehemmiyet tam burslu okutulacağını duyurmuştu. Öğrencilerin bu kapsamda müracaat yapabileceği okullar ve kontenjanları öğrenebileceği misafir Öğrenci Sistemi açıldı. TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Başkan desteksı Mirkan Aydın, kontenjan sayısının yüksek olacağını söylemiş oldu.
“Özel okullar misafir öğrencilerini bekliyor” denilerek açılan www.Misafirogrenci.Org sistemi, özel okul dernekleri tarafınca depremden etkilenen öğrencilerin, ikinci dönemde tam burslu olarak öğrenim görebilmelerini sağlamak için oluşturuldu. Online platform olarak tasarlanan sisteme dahil olan okullar ilgili burs kontenjanlarını ilan edebiliyor. Sistem Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK), Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER), Özel Öğretim Derneği (ÖZDER), Özel Eğitim-Öğretim Derneği (ÖZDEBİR), Özel Öğretim Kurumları Birliği Derneği (ÖZKURBİR) ve Ankara Eğitim Platformu tarafından desteklenen bir toplumsal sorumluluk projesi olarak tanımlanıyor.

PSİKOLOJİK DESTEK İÇİN DE ÇALIŞIYORUZ
TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Başkan desteksı Mirkan Aydın şunları söylemiş oldu:
“Yeni çalışmamız için kurulan online platform Ankara Eğitim Platformu’nun öncülüğünde oluşturulan bir sistem. Depremde zarar görmüş öğrencilerimize tüm ücretleri kurumlar tarafından karşılanarak eğitim verilecek. Özel okul dernekleri de bu çalışmaya ortak oldular. Şu anda sisteme 11 ilden kontenjanlar girildi. Afet bölgesi hariç tüm Türkiye’deki okullarda gün içinde saptanca girişi olacak. Ülke çapında 10 bin özel olduğundan saptanca sayısının yüksek olacağını düşünüyorum. Yeni kontenjanlar ekleneceği için canlı bir sistem olacak. Şu an için dönem sonuna kadar öğrenci kabul ediyoruz. Ek olarak okullarda ailelerin barınmasına imkan sağlamak için de çalışma yapıyoruz. Onunla ilgili bilgiler de sisteme yükleniyor. Bir de önümüzdeki hafta açıklayacağımız okullarımızdan afet bölgesine toplumsal psikolojik destek verilmesi üzerine bir proje yürütüyoruz.”

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Bir Cevap Yazın