Sağlık

Parkinson Tedavisinde Önemli Gelişme

Çinli bilim insanlarının, Parkinson hastalığına karşı geliştirdiği kök hücre tedavisinin maymunlar üzerinde meydana getirilen deneyde etkili sonuç verdiği açıklandı. Tedavi edilen hayvanların 2-3 hafta içinde iyileşmeye başladıkları ve kök hücre tdavisinin etkisinin kalıcı olduğu duyuruldu. Tedavinin insanlar üzerindeki deneylerine kısa sürede başlanacağı açıklandı.
South China Morning Post gazetesinin haberine göre, Çin’in Kunming Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanoğluı, kök hücreleri maymun beynine naklederek Parkinson semptomlarını gidermeyi başardı.

2-3 HAFTA İÇİNDE İYİLEŞMEYE BAŞLADILAR
Araştırmacılar, kök hücre naklinin, Parkinson etkisiyle beyin fonksiyonları hareket dahi edemeyecek şekilde bozulmuş olan hayvanların 2-3 hafta içinde ayağa kalkıp kendi adım atarına beslenebilir hale gelmesini sağlamış olduğunı bildirdi.
TEDAVİNİN ETKİLERİ KALICI
5 yıl süresince izlenen hayvanlarda tedavi etkilerinin kalıcı olduğu gözlendi.

Araştırmacılar, tedavi için insan göbek bağlarından elde ettikleri mezenkimal kök hücrelerine, dopamin sentezi yapmasını sağlayacak üç gen aktardı.
Genetik olarak tasarlanmış kök hücrelerin insanlarda da başarılı olması halinde, Parkinson’a karşı ucuz ve etkili bir tedavi olabileceği öngörülüyor.

 

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Bir Cevap Yazın