Parmak İzleri Neden Birbirinden Farklıdır?

Her insanın parmak izi neden farklı olmaktadır? Sorusunu daha iyi yanıtlayabilmek için “Parmak izleri nasıl oluşmaktadır?” olarak değiştirmeliyiz öncelikle. Parmak izlerinin oluşum süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra neden parmak izlerinin birbirine benzemediğini çok daha iyi anlayacaksınız.

Parmak izlerinin şeklini henüz daha ana rahminde iken epidermis (derinin dış katmanı) ve dermis (derinin iç katmanı) arasındaki etkileşimler belirlemektedir. Ve bu etkileşimi belirleyen o kadar çok çeşitli faktör bulunmaktadır ki, kan basıncı, hormon seviyesi, fetüsün rahimdeki hareketleri ve kandaki oksijen miktarları bu etkileşimlerden yalnızca bazılarıdır. Ve bu süreçlerin haftalarca sürdüğünü düşünürsek, iki farklı fetüsün aynı izlere sahip olabilmesi olasılık dışı bir durumdur. Sonuç böyle iken tüm insanların parmak izleri de birbirinden farklıdır. Aynı genlere sahip tek yumurta ikizlerinin dahi parmak izleri birbirine benzememektedir.

Parmak izlerinin birbirinden farklı olması adli soruşturmalar esnasında faillerin belirlenmesinde kolaylık sağlamaktadır. Parmak izleri kişiye özeldir ve bu sayede de olay yerinde belirlenen parmak izlerinin kayıtlardan taratılarak kime ait olduğu kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

Yazıyı Oylayabilirsiniz.
[Total: 2 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.