Sarılık Hastaları Ne Yapmalı Belirtileri Nelerdir?

Sarılık gözlerde ve yüzde sarımtırak bir renk ile kendini belli eden rahatsızlıktır. Başlı başına bir hastalık sayılmayan sarılık; başka hastalıkların belirtileri arasında yer alır. Halk dilinde sarılığa Hepatit B hastalığı da denir. Sarılığın tedavi edilmemesi durumunda insan vücudunda ciddi semptomlar oluşabilir. Tedavi edilmediğinde karaciğer kanseri gibi ciddi sonuçlara yol açar. Genellikle yenidoğan bebeklerde görülen sarılık yetişkinlerde de kendini gösterebilir.

Sarılık Belirtileri Nelerdir?

Sarılık belirtileri arasında:

-Halsizlik

-İdrarda koyulaşma

-Açık renkli dışkı

-Kilo kaybı

-Göz içi ve ciltte sarılık

-Karın ağrısı

-Kaşıntı

-Yüksek Ateş

-Titreme

-Gribal hastalıklarla benzer belirtiler

 

Sarılık Tedavisi Nasıl Olur?

Başvurduğunuz doktor sizden tıbbi geçmişiniz konusunda bilgiler temin edecek ve karnınızda yer alan tümörleri yoklamak için elle muayenede bulunacaktır. Sarılık nedenini öğrenmek isteyen doktorunuz sizden aşağıda yer alan testleri isteyebilir:

-Manyetik Rezonans Görüntüleme(MR)

-Abdominal Ultrasonografi(Ultrason)

-Bilgisayarlı Tomografi(BT)

-Karaciğer Biyopsisi

-ERCP

 

Sarılık Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

 

İlaç tedavisinin yanı sıra sarılık hastalığının tedavisine yardımcı olacak bazı gıdalar vardır. Bu gıdalar tedaviyi destekleyici özellikte olup, kişinin iyileşme sürecine katkıda bulunur. Fakat her şeyin fazlasının zarar olduğu da akıldan çıkarılmamalıdır. Gıdaların miktarları konusunda çok dikkatli olmak gerekmektedir. Aynı zamanda unutulmamalıdır ki birçok sağlık sorununun altında yanlış ve düzensiz beslenme yatmaktadır. Sarılığa iyi gelen gıdalar arasında şunlar bulunur:

 

*Bal: Balın lezzeti insanlar için su götürmez bir gerçek iken sağlığa faydaları da yadsınamaz bir durumdur. Bu nedenle düzenli olarak tüketilmesi gereken ürünlerin arasında yer alır. Bal tüketiminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus balın doğallığıdır. Piyasada çok sayıda sahte, katkılı ballar bulunmaktadır. Bu balların insan sağlığına yararından çok zararı vardır. Bu nedenle bal seçiminde kaliteyi göz önünde tutmak gerekir. Balın birçok faydasının yanı sıra sarılığa da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Bu sebeple kafi gelecek kadar bal tüketmek sarılık rahatsızlığının olumsuz etkilerini azaltmada yardımcı olacaktır.

*Maydanoz: Maydanoz oldukça faydalı ve içerdiği besin değerleri açısından epey zengin bir gıda olarak karşımıza çıkar. Sarılığın yanı sıra birçok hastalığın tedavisini destekleyen maydanozu; salatalarınızda, meyve sularınızda, yemeklerinizde, çaylarınızda kullanabilirsiniz.

*Kırmızı Turp: Turp insan sağlığına pek çok faydası bulunan bir gıdadır. Bu sebepten dolayı sarılık rahatsızlığı yaşayan kişilere turp yemesi tavsiye edilebilir. Sarılığa da faydası bulunan turpu kararında kullanmalı. Tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Çünkü her şeyin olduğu gibi gıdaların da azı karar çoğu zarardır.

*Lahana: Lahana da faydaları say say bitmez gıdalar arasında yer almaktadır. Sarılık hastaları lahanayı düzenli aralıklarla tüketirse oldukça faydasını görecektir.

*Zerdeçal: Baharat olarak genellikle sofralarımıza gelen zerdeçalın faydası say say bitmiyor. Çok sağlıklı bir gıda olan zerdeçalın sarılığa da bilinen faydaları mevcut. Sarılık rahatsızlığınız varsa düzenli ve dozajı aşmayacak bir şekilde zerdeçal tüketebilirsiniz.

 

 

 

Yazıyı Oylayabilirsiniz.
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.