Sağlık

Siyah Kadınların Depresyon Belirtileri Daha Farklı Çıktı

Siyah hanımların daha azca belirgin depresyon semptomları gösterebileceği yeni bir çalışmada ortaya kondu.

Depresyon belirtileri herkeste farklı görünse de New York Üniversitesi (NYU) Rory Meyers Hemşirelik Okulu ve Columbia Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’ndeki araştırmacıların yürüttüğü yeni bir çalışmada doktorların, siyah kadınlardaki depresyon semptomlarını gözden kaçırabildiği veya tedavi etmeyebildiği öne sürüldü.

13 Aralık’ta piyasaya sürülen çalışmada 227 siyah kadındaki depresyon emareleri çözümleme edildi. Veriler İlk olarak yüksek tansiyona katkıda bulunan genetik, ruhsal ve çevresel faktörleri idrak etmek için siyah anne ve çocukların incelendiği ruhsal ve Genetik Faktörlerin Kan Basıncı Üzerindeki Kuşaklar Arası etkisi (InterGEN) isminde çalışma kapsamında toplanmıştı.

Independent Türkçe’nin aktardığına nazaran, araştırmacılar depresyon geçiren siyah kadınların bitkinlik, uykusuzluk, sinirlilik ve libido azalması benzer biçimde fizyolojik semptomların yanı sıra özeleştiri ve kendini kabahatlama semptomları gösterdiğini bildirme mümkünlığının daha yüksek olduğunu buldu.

SİYAH KADINLAR ÜZÜNTÜYE DAHA YATKIN

Depresyonun yaygın semptomları içinde keyifsizlik, aktivitelere yönelik ilgi kaybı, iştah veya uykudaki değişiklikler, umutsuzluk veya değersizlik duyguları bulunduğu biliniyor. Öte taraftan araştırmacılar, depresyon semptomları üzerine yürütülen çok sayıda çalışmanın “ağırlıklı olarak beyaz kişilerde” yapılmasının, BIPOC (siyah, yerli ve beyaz olmayan insanlar) veya diğer ırksal azınlık gruplarındaki depresyon belirtilerinin gözden kaçma ihtimalini artırdığını belirtiyor.

NYU Rory Meyers Hemşirelik Okulunda doktora sonrası araştırmacı olan çalışmanın baş yazarı Dr. Nicole Perez yaptığı açıklamada, “Bulgularımıza dayanarak, sağlık hizmeti sağlayıcılarının siyah kadınlardaki depresyon semptomlarını gözden kaçırmasının mümkün olduğunu ve bunun da yetersiz tanı ve tedaviye yol açmış olduğunı söyleyebiliriz” dedi.

Aslen ABD Hastalık denetim ve Korunma Merkezlerine gore (CDC) Siyah Amerikalılar ve genel olarak siyah hanımlar üzüntü, umutsuzluk ve değersizlik duygularını hissetmeye beyaz Amerikalılara kıyasla daha yatkın. Öte yandan ruh sağlığı desteğine ihtiyaç duyan üç siyah yetişkinden yalnız biri gerçekten buna erişebiliyor. Bu muhtemelen düzgün sıhhat sigortasına erişim, sosyo-ekonomik eşitsizlikler yada akıl hastalıklarına karşı olumsuz tutumlar ve damgalanma gibi sebeplerle ruh sağlığı tedavisine erişimde beyaz olmayan insanoğluın karşılaştığı biroldukça engelden kaynaklanıyor.

Daha da fenasü, Mental Health America’ya (Amerika Ruh Sağlığı) nazaran Amerikan Psikoloji Derneği üyelerindeki siyah oranının yüzde ikiden azca olması, muhtemelen doktorlar ve hastalar arasında örtük önyargılara ve hatta tıpta ırkçılık örneklerine yol açabilir.

“Umudum, bu bulguların depresyonun kişiden kişiye iyi mi farklı görünebileceğine dair gelişen diyaloğa katkıda bulunması” diyen Perez şöyle ekledi:

“Ve bu bulguların tarihsel olarak üzerine yetersiz çalışma yürütülmüş ve azcaınlık olan popülasyonlarda daha çok araştırmaya ihtiyaç duyulduğuna dair farkındalığı artırmasını umuyorum. Böylece semptomları daha iyi tespit ederek gözden kaçırılan bakım ve sıhhat eşitsizliklerini azaltabiliriz.”

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Bir Cevap Yazın