Ekonomi

10 İlde Konut Seferberliği

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat müessese, asrın felaketi olarak nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla koordinasyonunu yürüttüğü Gaziantep’te açıklamalarda bulunmuş oldu.
Arama-kurtarma sürecinin tamamlanması ile beraber yaşamın normale dönmesi için çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini belirten Bakan kurum, “Daha önceki depremlerde Elazığ’da, Malatya’da, Kastamonu’da, İzmir’de iyi mi afette hızlı bir şekilde konutlarımızı yaptıysak, burada da, bu 10 ilimizde de aynı aksiyonu alacağız. Tüm illerimizde hayatı normale çevirecek, vatandaşlarımızı sağlam, güvenli konutları çevirecek sürecimizi TOKİ Başkanlığımızı eliyle yürüteceğiz” diye mevzuştu.

HASAR TESPİT SİTESİ DEVREDE

Bakan kuruluş, Bakanlığa bağlı ilgili genel müdürlükler, TOKİ ve Emlak Konut ile tüm şantiyelerindeki 30 bin işçi ve mühendisleriyle arama-kurtarma faaliyetine destek verildiğini söyledi. Kuruluş, “enkaz kaldırma süreci ile birlikte yeni yerleşim alanlarının kurulumu noktasında da gerek zemin etüt çalışmaları, gerekse bölgenin yöresel gereksinimlarına yönelik çalışmalar yürütülmektedir ve bir dakikayı bile önemsiyoruz. Vatandaşları yağmurdan, soğuktan ve güneşten bir an önce kurtarabilmek adına kalıcı konutların yapımını başlatmak suretiyle Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut yapım seferberliğini de bu kapsamda başlattığımızı da burada ilan etmek istiyorum. İnştanrı çok kısa sürede inşaatlarımıza başlamış olacağız” şeklinde mevzuştu. Ön hasar tespit çalışmalarının gerek karadan, gerekse uydu ve dronelerle havadan hızlı bir şekilde yapıldığını belirten Bakan kurum, “yurttaşlarımız adres ve TC kimlik numaralarını girerek, ‘e-Devlet’ üzerinden yahut ‘hasartespit.Csb.Gov.Tr’ adresinden evlerinin hasar durumlarını görebilirler. Hasarsız ve az hasarlı durumdaki evlere girilebileceğini; orta hasar, ağır ve acil yıkılacak evlere ise kesinlikle girilemeyeceğini bu adreslerden öğrenebilirler” dedi.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Bir Cevap Yazın