Gündem

İstanbul’daki Büyük Deprem Ne Zaman Olacak.?

Al Jazeera uzmanlara sordu: İstanbul büyük bir depreme hazır mı? İşte atılması gereken adımlar
Dünya tarihinin en büyük depremlerinden birisini yaşayan Türkiye için seferber olmuş durumda. Pek çok ülke bu zor dönemde Türkiye’nin yanında yer alırken dünya basını depremin etkilediği kentlerdeki gelişimleri anbean okurlarına aktarıyor. Bölgedeki gelişimleri yakından takip eden Al Jazeera uzmanlara ‘İstanbul büyük bir depreme hazır mı?’ sorusunu yöneltti. Uzman adlar atılması ihtiyaç duyulan adımları açıkladı…
Dünyanın gözü kulağı dünden beri zelzele bölgesinden gelecek haberlerde…

Uzman takımlar enkaz altında kalanları kurtarmak için adeta zamana karşı bir yarış içinde.

Deprem sonrası cenktaki Ukrayna’dan ilişkilerin gergin olduğu Yunanistan’a kadar tüm dünyadan Türkiye’ye destek ve yardım teklifleri yağdı.

Dünya Türkiye için adeta seferber olmuş durumda. Pek çok gazete ve tv depremin etkilediği kentlerdeki son durumu anbean okurları ve seyircileri ile paylaşıyor.

 

Bölgedeki gelişimleri yakından takip eden Al Jazeera uzmanlara ‘İstanbul büyük bir depreme hazır mı?’ sorusunu yöneltti.

‘TARİHSEL VERİLER depremİN YAKIN OLDUĞUNU GÖSTERİYOR’

Yıldız Teknik Üniversitesi’nde jeoloji profesörü olan Şükrü Ersoy, tarihsel verilerinin Marmara Denizi’nin altındaki fay hattında bir depremin yakın bulunduğunu gösterdiğini söyledi.

Ersoy, ‘kuzey Anadolu Fay hattının her yıl ne kadar hareket ettiğini araştırmalarla biliyoruz. Fay hattının hareketi, depreme niçin olacak hat üzerinde gerginliğe yol açacaktır’ ifadelerini kullandı.

‘Ülkenin inşaat kuralları 1999 Marmara depreminden sonra güncellendi ve yönetmelik yeni düzenlemelerle daha iyi hale getirildi’ diyen Al Jazeera, haberinde hükümetinin eski binaları yenileriyle değiştirmek için bir şehir dönüşüm projesi başlattığı bilgisine yer verdi

‘Elimizdeki verilere bakılırsa İstanbul’da 7 ve üzerinde bir deprem bekleniyor’ diyen jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan sözlerine şöyle devam etti;

‘Marmara Denizi’nin altındaki fay hattı, bir yılda büyüklüğü 7’nin üzerinde iki deprem yaratma kapasitesine haiz. Bunu 1999 Kocaeli ve Düzce depremlerinde gördük.’

şimal Anadolu fay hattının Avrasya ve Anadolu levhalarını ayırdığını ve İstanbul’un güneyindeki Marmara Denizi’nden geçtiğinin altını çizen Al Jazeera ‘Ne yapılabilir’ sorusuna da cevap aradı.

‘DEPREME HAZIRLIK ŞİMDİ BAŞLAMALI’

İstanbul, 2021 senesinde Türkiye’nin gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 30,4’ünü ürettiğine vurgu yağan Al Jazeera haberinde Ersoy’un şu sözlerine yer verdi;

‘Depreme hazırlanmak hem İstanbul’da bununla beraber Türkiye’de en önemli proje olmalıdır. İstanbul’da depreme karşı hazırlık şimdi başlamalı, hızlı başlamalı ve tüm kaynakları seferber etmeliyiz.’

‘KAPSAMLI BİR deprem eylem PLANI GEREKİYOR’

Alan ise İstanbul için kapsamlı bir deprem eylem planını yürürlüğe konması icap ettiğini ve güçlü bir sarsıntıdan sonra acil müdahalenin devreye girmesi için şehrin devlet dairelerinin, hastanelerinin, askeri üslerinin ve itfaiye binalarının hazır olması için tehlikeli sonuç altyapının güçlendirilmesi gerektiğini söylemiş oldu.

DÖNÜŞÜMDE ÖNCELİK HANGİ BÖLGELERDE OLMALI?

Alan, yetkililerin İstanbul’un kentsel dönüşümünü kentteki en savunmasız alanlardan başlayarak hızlandırması icap ettiğini de sözlerine ekledi.

Alan, İstanbul’da heyelan riski olan bölgelerdekiler kadar, dere yataklarının çevresinde, kıyılarda ve dolgu arazilerde bulunan yapıların da kentsel dönüşümde önceliğe sahip olması icap ettiğinin altını çizdi.

YÜKSEK KATLI, YÜKSEK RİSKLİ

İstanbul’un aldığı göç sebebiyle dikey mimariye kaydığının vurgulandığı haberde Ersoy’un ‘Bu yüksek yapılar Marmara Denizi’nin altında olması beklenen depremden etkilenebilir’ sözüne yer verildi.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

Bir Cevap Yazın