Otomobil

Taliban Afganistan’ın İlk Yerli Otomobilini Ürettiğini Duyurdu.

Taliban Afganistan’ın ilk yerli otomobilini ürettiğini duyurdu.

Spor otomobile ‘Mada-9’ adı verildi. Bir yılı aşkın bir süre önce ülkede denetimü yakalayan Taliban’ın üst düzey yöneticileri otomobilin üretilmesinin bir özsevi bulunduğunu söyledi.

Meydana getirilen açıklamaya nazaran; “Afganistan Teknik ve Meslek Enstitüsü” tarafınca tasarlanan otomobilin geliştirilmesinde 30 mühendis çalıştı.

‘MOTOR STANDART SEDAN’ İDDİASI

sadece süper spor görünümlü otomobilin motor ve bir çok parçasının Toyota Corolla’ya ait olduğu öne sürüldü.

Taliban yetkilileri ise meydana getirilen modifikasyonlar yardımıyla aracın standart bir sedandan çok daha hızlı bulunduğunu iddia etti.

Ayrıca araca ilerleyen dönemde elektrikli bir güç akarma organı da ekleneceği açıklandı.

DERİN EKONOMİK KRİZ

Uzun yıllardır savaşın sürdüğü ülkede Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin peşinden Batılı ülkeler yardımları kesmişti. Bundan dolayı mevcut ekonomik kriz derinleşti.

Bankacılık sisteminin büyük zarar gördüğü ülkede, son dönemde binlerce iş yeri kapanmak zorunda kaldı. İşsizlik, zaruret ve açlık alarm verici seviyelere ulaştı.

Son BM raporlarına gore, ülke nüfusunun yarısından fazlası yardımlara muhtaç durumda. Benzer şekilde, yetersiz beslenme, kızamık, çocuk felci şeklinde biroldukça hastalıkta artış meydana gelirken sıhhat kuruluşları da imkansızlıklarla boğuşuyor.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Bir Cevap Yazın