Gündem

Türkiye’ye Azami Destek Talimatı

Dünya tarihinin en büyük depremlerinden birisini yaşayan Türkiye için seferber olmuş durumda. 73 yıl önce savaşın pençesindeki güney Kore’ye asker gönderen Türkiye’yi unutmayan Seul’den dikkat çeken bir hamle geldi.
Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin yaraları sarılmaya çalışılırken, Dünya adeta Türkiye için seferber olmuş durumda.

Bir yandan yeni mucizeler için sahada olan yabancı ekipler Türk meslektaşları ile arama kurtarma çalışmalarına devam ederken Türkiye’ye yardımlar da hız kesmeden devam ediyor.

Cenup Kore’den gelen Haber ise Seul ‘Türkiye’ni 73 yıl önce verdiği yardımı unutmadı’ yorumlarının yapılmasına niçin oldu.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol’dan hükümete Türkiye’ye yardım talimatı geldi.

Güney Kore Başkanlık Sözcüsü Lee Do-woon yaptığı açıklamada, üst düzey kurmayları ile rutin bir haftalık toplantı meydana getiren Yoon’un, “kan bağlarıyla edinilen bir müttefik ve kardeş bir millet” olan Türkiye’ye azami destek yönergeı verdiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde cenup Koreli bir ressamdan duygulandıran bir çizim gelmişti. Söz mevzusu çizimde üzerinden 73 yıl geçmiş olmasına karşın Kore Savaşı’nda Türkiye’nin verdiği destek cenup Koreli ekiplerin depremzedelere yaptıkları yardım yer aldı.
“Şu anda Türkiye’nin maksimum ihtiyacı olan şeyler çadır, ilaç ve tıbbi malzeme ile elektrikli ekipmanlar” diyen Yoon’un, “Dışişleri, savunma ve endüstri bakanlıkları da dahil her bakanlığın mevcut tüm kaynakları seferber etmesini ve mümkün olan en çok yardım malzemesini güvence altına almasını” istediği açıklandı.

Öte yandan Türkiye’ye yalnızca acil konum yardımı değil, yine yapılanma desteği de sağlanması için harekete geçme çağrısında bulunan Yoon’un, cenup Kore Başbakanı Han Duck-soo ile gerçekleştirdiği ayrı bir toplantıda ise “kardeş ulus” olarak vasıflandırdıği Türkiye’ye azami destek sağlama gerekliliğinin altını çizdiği öğrenildi.

Türkiye geçtiğimiz hafta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerle sarsılmış, 10 ilde yıkıma ve can kayıplarına neden olan depremlerin ardından dünyadan Türkiye’ye destek yağmıştı.

Türk ordusu işgale uğrayan güney Kore’ye gönderilen uluslararası askeri gücün içinde yer almıştı.

3 yıl süren savaş 200 bine yakın ferdin ölümüne niçin olmuştu.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

Bir Cevap Yazın