Alüminyum Malzemeler Nasıl Temizlenir?

Evlerimizin mutfak ve diğer alanlarında alüminyum içeren malzemeler muhakkak bulunmaktadır. Kek kalıpları, kapı kolları, çaydanlıklar, bazı elektrikli ev aletlerinde alüminyum kullanıldığı bilinmektedir. Kullanım alanı geniş olan alüminyumlar oksitlenme sebebiyle kolay kararsa da doğru temizlik maddesi ve yöntemlerle temizlenen alüminyumlar ilk günkü şıklığına kavuşacaktır. Alüminyum yüzeler nasıl temizlenir konusunda akılda kalıcı basit ipuçları bulunmaktadır. İşte kullanılan bazı temizlik maddeleri:

Alüminyum temizleme maddeleri

Bulaşık deterjanı: Sıcak suyla ve bulaşık deterjanıyla ovulan alüminyum kaplardaki kirler kolayca çıkmaktadır.

Sirkeli, limonlu veya sütlü su: Sirkeli suyla kaynatılan alüminyum kaplar pırıl pırıl olacaktır. Dış yüzeyler de sirkeli suyla silinebilir. Bu kaynatarak temizleme işlemi limonlu su, sütlü su ya da mandalina, portakal, elma kabukları eklenmiş suyla da yapılabilmektedir.

Araba cilası: Cila süngerle uygulanmalıdır.

Zeytinyağı ve alkol: Alkol karıştırılan zeytinyağıyla silmek de bir başka çözümdür.

Soda: Sodaya batırılan bir süngerle silmek ya da sodalı suyla kaynatmak lekeleri çıkarabilmektedir.

Arap sabunu: Bulaşık teli ve arap sabunu ile dış yüzeyler ovularak parlatılabilmektedir. Ovma telleri sık kullanılmamalı, dairesel hareketlerle uygulanmalıdır.

Tartar kremi: Kararmış veya lekelenmiş alüminyum kabın içine koyulan suya 2 çay kaşığı kadar tartar kremi eklenir ve birkaç dakika kaynatılır. Daha sonra bir süngerle ovularak iyice durulanır.