Sağlık

CDC’den ABD’de Göz Damlası Uyarısı: Kullanmayı Hemen Bırakın

ABD Hastalık ve kontrol Önleme Merkezlerİ (CDC), ilaca dirençli bakteri enfeksiyonlarına niçin olabileceğini belirterek göz damlalarının kullanımının hemen bırakılması gerektiğine dair bir uyarı yayınladı. CDC, uyarının ülkede aniden onlarca “kalıcı görme kaybı” vakalarının artması ve bir kişinin kan dolaşımı enfeksiyonundan ölmesinden sonrasında bir önlem olduğunu açıkladı. CDC, tüm hastaların çoklu ilaca kuvvetli bir bakteri için pozitif test icra ettiğinı belirterek, öncelikle EzriCare markalı bir damla olmak üzere piyadaki ürünlerin kontrol edildiğini açıkladı.

CDC’nin açıklamasına göre ABD’de 20 Ocak saygınlıkıyla 11 eyalette (California, Colorado, Connecticut, Florida, New Jersey, New Mexico, New York, Nevada, Texas, Utah ve Washington) 50 kişide Pseudomonas aeruginosa adlı bakteri için meydana getirilen testler olumlu çıktı.

Pozitif örnekleri olan hastaların “çoğunluğu” CDC’ye testten önce göz damlası kullandıklarını ve en sık bahsedilen markanın EzriCare yapay Gözyaşı Damlası bulunduğunu söylemiş oldu. CDC, örneklerin Mayıs 2022 ile Aralık 2022 arasında hastanelerdeki ve ayakta tedavi kliniklerindeki hastalardan alındığını belirtti.

Kanda, akciğerde yada yaralarda enfeksiyonlara neden olabilen Pseudomonas aeruginosa, antibiyotik direnci olarak malum antibiyotiklere karşı savunma mekanizmaları geliştirdiği için hastalığın tedavisi giderek zorlaşıyor. CDC’ye göre bakteri çoğu zaman hastanelerdeki yada öteki sağlık hizmeti ortamlarındaki insanlara kirli sulardan bulaşıyor.

Hastalarda bulunan Pseudomonas aeruginosa türünün, pnömoni, idrar enfeksiyonları ve ciddi cilt enfeksiyonları gibi hastalıklara neden olan bakterileri öldüren güçlü antibiyotikler olan karbapenemlere dirençli oldukları açıklandı. Bu bakterilerin, doktorların idrar enfeksiyonları, menenjit ve kan dolaşımı enfeksiyonları için kullandıkları seftazidim isminde olan öteki iki antibiyotiğe ve idrar enfeksiyonlarına karşı da kullanılabilen sefepime karşı da dirayetli olduğu belirtildi.

öteki taraftan CDC şu anda bu göz damlalarının salgına niçin olup olmadığını araştırmış olduğunı açıkladı. Bazı açılmış EzriCare göz damlası şişeleri üzerinde yapılan laboratuvar testleri ise başka bir Pseudomonas aeruginosa türü tespit etti.

CDC, bu bakterinin salgına neden olan tür ile eşleşip eşleşmediğini doğrulamak için daha fazla testten yapılması gerektiğini belirterek, “Açılmamış EzriCare suni Gözyaşı şişelerinin testleri devam ediyor. Önlem olarak EzriCare yapay Gözyaşlarını kullanmayı bırakın.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan, EzriCare, 24 Ocak’ta yaptığı açıklamada, CDC’nin şirketten ürünleri geri çekmesini istemediğini ve “soruşturmayla ilgili herhangi bir tüketici şikayeti yada olumsuz olay raporu” almadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“EzriCare, çok dikkatli bir şekilde, bu gelişen vaziyet esnasında, herhangi bir potansiyel güvenlik endişesi hakkında daha fazla ayrıntı keşfedene kadar, sahip olabileceğiniz EzriCare suni Gözyaşı Damlası kullanımını durdurmanızı tavsiye ediyor.”

 

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Bir Cevap Yazın