Sağlık

Deprem Fobisi

Asrın felaketinin arkasından biroldukça kişi zelzele korkusuyla baş başa kaldı. Deprem fobisinde fert yalnız kendisinin değil aynı zamanda ailesi ve yakın çevresinin de ziyan olacağı endişesine kapılır. Peki, zelzele fobisi iyi mi yenilir?

Diğer adı seismophobia olan bu tehlike, ölü ve kaybetme korkusu ile ilişkilendirilmektedir. Fert, ailesini ve tanıdığı insanları içine alan senaryoları düşünerek büyük bir stres ve kaygı yaşar. Zira seismophobia kelimesinin kökeni incelediğinde, kelimenin zelzele (seismo) ve fobi (phobia) kelimelerinden meydana geldiği görülmektedir. Aslolan olarak “belirsizlik” hissinden meydana gelmektedir.

Deprem FOBİSİ BELİRTİLERİ

Bu kişiler vakaya bizzat tanıklık etmeden de bu tehlike halini sürekli olarak yaşayabilmektedir.

Tedirginlik,

Huzursuzluk,

sürekli tetikte olma,

Baş dönmesi,

devamlı deprem olacak gibi hissetme,

Titreme,

Karanlık ortamlardan kaçınma,

Kalp çarpıntısı,

Terleme,

zelzele ile ilgili mevzuşmalardan sürekli olarak kaçınma şeklinde emareler bu korkuyu taşıyanlarda görülebilir.

Deprem FOBİSİ NASIL YENİLİR?

Zelzele fobisini çözüme ulaştırmak için en sağlıklı çözüm uzman bir psikoloğa danışmak olacaktır. Deprem korkusu olan birey ilk başlarda kendisini başka konulara izleyeceği yolu göstermeye çalışmalı ve zihnini deprem mevzusundan arındırmaya çalışmalıdır. Mümkün olduğunca günlük yaşantıya aktif bir halde devam etme ve gmeşhurk rutinlerin de sürdürülmesi çalışılması elzemdir.

Deprem mevzusunda eğitici bir seminere katılarak konu hakkında şuurlenmek zelzele fobisine karşı daha güçlü hale getirecektir. Korkuyu bastırmadan içinde bulunduğumuz kaygı ve stres bozukluğunun başkalarıyla paylaşması gerekiyor. Çözüm yollarını bulmak adına etraftan içsel destek alınmalıdır.

Deprem çantası oluşturmak mevcut kaygıyı azaltacaktır sadece zelzele çantasını her saniye denetim etmekten kaçınmalıdır. Sakin kalmayı öğrenerek nefes egzersizleri ve gevşeme çalışmaları, anksiyete ve bu gibi kaygı bozukluklarını hafifletmede başvurulabilecek en yararlı yöntemlerdendir.

Önlem almak mevcut korkuyu her süre hafifletir. Bu yüzden; riskli bir binada oturmak, zelzele çantası hazırlamamak, deprem anında nasıl bir davranış sergileneceğini planlamamak, evindeki eşyaları sabitlememek gibi durumlar söz konusu olmaya devam ettiği sürece vehamet ve kaygı seviyesi artacaktır.

 

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

Bir Cevap Yazın