Gündem

Diyarbakır, Gaziantep ve Şanlıurfa’da Çöken Binalarla İlgili 45 Gözaltı

Gaziantep’te çöken Ayşe Mehmet Polat sitesinin müteahhidi ve fenni mümessili olan Mehmet Ertan Akay İstanbul’da gözaltına alındı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’nca depremde çöken Ayşe Mehmet Polat sitesinin müteahhiti ve fenni mümessili Mehmet Ertan Akay’ın yakalanması için sualşturma başlatılmıştı.

İstanbul Ataşehir’de yakalanan Akay’ın Gaziantep’e gönderileceği öğrenildi.

ŞANLIURFA’DA 33 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ BİNAYLA İLGİLİ 11 GÖZALTI

Şanlıurfa’da, depremde 33 ferdin hayatını yitirdiği Osman Ağan Apartmanı’na ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

Kentte ilk yıkılan ve 33 kişinin öldüğü, 4 ferdin de kurtarıldığı İpekyol Caddesi’ndeki Osman Ağan Apartmanı’nda araştırma yapıldı. Soruşturma kapsamında, binalarda inceleme yapmak üzere 1 başsavcı vekili, 5 cumhuriyet savcısı, 6’şar kişilik bilirkişi ve polis ekiplerinden oluşan 3 heyet oluşturuldu. Heyetler, kentte yıkılan binalarda incelemelerine başlayarak kolonlardan karot örnekleri aldı. Osman Ağan Apartmanı’nda araştırma yapan heyetin, yapıda ciddi araç-gereç kusurları tespit ettiği açıklandı.

Şanlıurfa’da yıkılan binalardaki kusurların tespitine ilişkin soruşturma kapsamında, yıkılan binalarla ilgili belirlenen yapım kusurları ve kolon kesme iddialarına ilişkin aralarında müteahhitlerin de bulunduğu 11 fert gözaltına alındı.

Diyarbakır’da ise 33 gözaltı kararı verildi. Sualşturmalar devam ediyor.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Bir Cevap Yazın