Teknoloji

Twitter Normale Döndü | Twitter’a Neden Erişim Sağlanamadı, Sorun Nasıl Çözüldü?

Twitter, Instagram ve TikTok’ta akşam saatlerinde erişim sorunu yaşandı. Biroldukça kullanıcı Twitter’da yavaşlık bulunduğunu ve uygulamaya girmekte sıkıntı yaşadığını dile getirdi. Saatler sonra Twitter normale döndü. Peki Twitter, Instagram ve TikTok çöktü mü, neden girilemedi? İşte Twitter ve sosyal medya uygulamalarına erişimde yaşananlar…

Twitter, Instagram ve TikTok’ta akşam saatlerinde erişim sorunsı yaşandı. Biroldukça kullanıcı Twitter’da yavaşlık olduğunu ve uygulamaya giriş yapamadığını dile getidi.

Netblocks, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “yeniden düzenleme, yetkililerin ‘Twitter’a içerik kaldırma ve dezenformasyon mevzusundaki yükümlülüklerini hatırlatmak’ için Twitter ile yaptığı toplantının arkasından geldi” dedi.

Ulaştırma Bakanlığı, Twitter yetkilileri ile bir toplantı dün bir toplantı gerçekleştirmişti. Toplantıda camiası panik ve kaosa sevk edilebilecek dezenformasyonlara karşı Twitter’ın sorumluluklarına işaret edildi.

Ulaştırma Bakan yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Twitter Küresel Hükümet İlişkileri Başkanı John Hodges ve Twitter Türkiye’den sorumlu Kamu Politikaları Driektörü Ronan Costello ile bir toplantı gerçekleştirmiş olduğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıkıcı afet sürecinde, Twitter’ın ülkemize sorumluluklarını hatırlattık. Taleplerimiz net: Dezenformasyon ve yanlış ihbarlar mevzusunda güçlü ortaklık, düzmece hesaplara yönelik özellikle bu deprem sürecinde hızlı tepki, kendisini savunamayacak durumda olan kişilerin görüntü ve yorumları hakkında hassasiyet.”

TWİTTER’A DEZENFORMASYON UYARISI
öteki taraftan, videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilen toplantıda, Twitter üzerinden yürütülen dezenformasyonların yanı sıra gerçek dışı ihbarlar ve yardım kampanyalarına karşı atılabilecek adımlar ele alındı.

Twitter yönetimine, topluluğu ürkü ve kaosa sevk edebilecek dezenformasyonlara karşı sorumlulukları olduğu hatırlatıldı.

 

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

Bir Cevap Yazın