Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz aylarının en vazgeçilmez keyfi hiç şüphesiz dondurmadır. Bir çoğumuz severek afiyetle tüketiriz. Fakat dondurma yerken kazara kıyafetlerimize ve çeşitli kumaşlara bulaşarak inatçı lekelere de sebep olabiliriz. Genellikle bu lekelerin başlıca suçlusu çocuklardır. Özellikle leke konusunda en inatçılardan biriside vişnedir ve vişneli dondurmada lekesini çıkarmak bu nedenle çok daha zordur.

Bir kovaya koyacağınız suya biraz deterjan ekleyin ve iyice köpürtün. Daha sonra bu suyun içerisinde dondurma lekesi olan kumaşı ıslatıp yaklaşık 10 saat kadar bekletin. Sonrasında ise çamaşır makinesinde ön yıkama programı ile kumaşı yıkayınız. Bu sayede lekeden kurtulabilirsiniz. Ancak dikkat edilmelidir ki kumaşı ıslatacağınız su kesinlikle sıcak olmamalıdır. Sıcak su lekenin dağılmasına ve daha derinlere nüfuz etmesine sebep olur ve leke çok daha zor çıkar.

Dondurma lekesini en kolay çıkarma yöntemlerinden birisi kuru temizle sıvısı kullanmaktır. Ancak bu konuda da dikkat edilmelidir ki kuru temizleme sıvıları bazı kumaşların rengine zarar verebiliyorlar. Öncelikle sıvıyı kumaşın görünmeyen bir kısmına dökerek bekleyin. Herhangi bir zarar söz konusu olmadıysa işleme başlayabilirsiniz. Lekenin üzerine kuru temizleme sıvısını dökerek ıslak bez ile lekeyi silin. Leke çıkana kadar silme işlemini sürdürün. Leke gözle görülür bir şekilde kaybolduktan sonra kumaşın kurumasın bekleyin. Bu yöntemle dondurma lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz.