Gündem

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar

Dondurma Lekesi iyi mi Çıkar?

Yaz aylarının olmazsa olmaz tatlısı elbet dondurma. Kaç yaşında olursak olalım, dondurma hepimiz için bir vazgeçilmez. Ancak bu konuda öncelik yine de çocukların. Havaların ısınmasıyla beraber, dondurma sezonu da açılır. Bu hem de anneler için, dondurma lekeli giysilere merhaba demek anlamına geliyor. Dondurma lekesinden kurtulmak için, en rahat ve hızlandırılmış çözüm ise elbet kuru temizleme yaptırmak.

Peki, evde meydana getirilen temizlik uygulamaları ile dondurma lekesi nasıl çıkar?

Dondurma lekesi, mücadele etmesi en zor lekelerden biridir. İçerisinde bulunan yoğun çeker, kirin birikmesine ve kalıcı hale gelmesine niçin olur. Bu da inatçı lekeler anlamına gelir. Halılarda, koltukta, masa örtüsünde, giysilerde ve öteki birçok yerde dondurma lekesinin oluşması mümkündür. Eğer ufak çocuklar söz mevzusu ise, perdelerde bile dondurma lekesi meydana gelebilir. Bu leke türünde de diğerlerinde olduğu şeklinde hızlı müdahale hayat kurtaracaktır.

Dondurma lekesi iyi mi çıkar bilmiyor olsanız bile, lekenin oluştuğunu gördüğünüz an hızlı bir halde müdahale etmek istersiniz. Eğer ılık su ve pamuklu bir kumaş parçası kullanarak lekeli bölgeyi silmeyi denerseniz, bu işinizi çok daha kolay hale getirebilir. İlk müdahaleyi bu şekilde yapmış olduktan sonra, giysi türüne gore uygun deterjanı kullanarak yıkamalısınız. Tabi ki yıkama işleminde etiketinde yer alan talimatlara uygum sağlamayı da ihmal etmemek gerekir.

Bu uygulamalara rağmen kir çıkmamış olabilir. Artık dondurma lekesi için kullanabileceğiniz ikinci yöntem, ispirto yahut karbotetraklorür ile silmektir. Renk bırakmayacak bir kumaş parçası üzerine dökün ve o kumaşla lekeli bölgeyi silin. Bir süre kuruması için bırakın. Dondurma lekesi hala geçmediyse, bu konuda en iyi çözümü sunacak olan Networkdry kuru temizleme bayilerine erişim sağlayabilirsiniz. Networkdry online kuru temizleme ağı, tek tıkla sipariş oluşturabilmenize ve ürünlerinizi en kısa sürede adresinizde teslim almanıza olanak elde edecektir.

Bazen sıcakların tesiri, bazen lezzetin tutkusu kimi zaman de doğru ve sağlıklı beslenme amacına dayanarak dört mevsim dondurma yiyecek, toplumumuzun olağan değer yargıları içinde yerini almaya başlamıştır.

Ancak hangi yaşta olursak olalım dondurma yerken üstümüzü kirletmek, içimizdeki çocuğun yaptığı kötü bir şaka olarak her vakit yerini almaktadır. Bu kötü şakadan kurtulmak ise çoğunlukla evin annesinin sorumluluğu olmaktadır.

Küçük bir çocuk üzerine dondurma damlattığında bu lekenin çıkmayacağını düşünen evin anası, hemen çocuğuna kızarak “ne kadar dikkatsizsin” yahut “birazcık dikkatli ol” gibi bir azar cümlesini kullanımına neden olabilmektedir.

Sadece bu sorunnın bir çaresi olduğunu biliyoruz…

Dondurma kaynaklı bir lekeyi çıkartmak istiyorsanız üç aşamalı uygulama yapmanız gerekmektedir.

Birinci Aşfakat:

Lekenin kabasını temiz bir bez ile alın.
Leke kurumamışsa sabunsuz ya da deterjansız suyla ıslatılmış temiz bir bez ile silin.
Kir kurumuşsa sabunsuz ya da deterjansız bir suyun içinde otuz dakika kadar beklemeye alın.
Elinizle lekenin olduğu bölgeyi çitileyin.
İkinci Aşama:

Birinci aşama sonucunda kumaş üzerindeki kir çıkmışsa düzgüsel yıkama işlemine geçebiliriz.
Birinci aşamada leke çıkmamışsa bu durumda bir çay bardağına bir çay kaşığı boraks koyarak lekeyi ovalayarak çıkartabiliriz. Boraks, eczanelerde, aktarlarda ve her şeyin satıldığı internet alışveriş sitelerinde satılmaktadır.
Lekeyi çıkana kadar ovaladıktan sonra lekenin çıktığını belirlediğimizde kuru bir bez ile lekenin olduğu yeri temizleyerek lekeli kumaşı kurumaya bırakın.
Üçüncü Aşama:

İkinci aşama sonucunda kumaş üzerindeki kir çıkmışsa kumaş kuruduktan sonrasında düzgüsel yıkama işlemine geçebiliriz.
İkinci aşamada leke çıkmamışsa temiz bir beze birazcık ispirto dökerek ovalayarak çıkartabiliriz. İspirtoyu genel olarak her şeyin satıldığı web alışveriş sitelerinden satın alabilirsiniz.
Lekeyi çıkana kadar ovaladıktan sonra lekenin çıktığını belirlediğimizde kumaşı kurumaya bırakın.
Üçüncü aşama sonunda kumaş üzerindeki leke çıkmışsa düzgüsel yıkama işlemine geçebiliriz.
Bu bilgilerden sonrasında içimizdeki yaramaz çocuğu özgür bırakarak gönül rahatlığı ile dondurmamızı yemeye başlayabilirsiniz.

 

Dondurma lekesini giysiden çıkarmakta etkili yöntem ve doğru ürünler kullanılmalıdır. Aksi biçimde kıyafette daha da derine işleyip kir bırakabilir. İşte dondurma lekesini geçirmek için yapmanız gerekenler:

DONDURMA LEKESİ NASIL GEÇER?
Yaz mevsiminde en sık karşılaşılan leke çeşitlerinden biri dondurma lekesidir. Kıyafetinize dondurma döküldüyse derhal müdahale etmelisiniz. Çünkü lekenin kuruması, derine işlemesine neden olur ve çıkmasını zorlaştırır. Bunu engellemek için, -imkânınız var ise- giysinizi çıkarıp derhal suya basmalısınız. Fakat önce lekenin kaba kısmını bir spatula veya kaşık yardımıyla alın ki kir daha rahat çıksın.

Kıyafeti sıcak suya basmaktan kaçının. Sıcak su lekenin daha çabuk temizlenmesini sağlamaz. Aksine, daha çok yayılmasına niçin olur ve bunun sonucunda leke daha zorlu bir hâle gelir.

Dondurma lekesi bulaşan giysinizi soğuk suya koyup 10 dk beklemeye bırakın.

Lekelenen kısma bir miktar çamaşır deterjanı veya bulaşık deterjanı dökün. Güzelce çitileyip soğuk suyla durulayın.

İNATÇI DONDURMA LEKESİNİ LİMONLA ÇIKARMA YÖNTEMİ
Şayet dondurma lekesi çıkmamakta ısrar ediyorsa limon ile lekeyi giderebilirsiniz. Bunun için giysiden kaşık yardımı ile dondurmayı alın. Daha sonra soğuk suyla dondurma lekesi olan yeri sudan geçirin. 1 tane limonu sıkıp dondurma lekesi olan yeri limon suyu ile ıslatın. Limonun asidi lekeyi yumuşatacaktır. Limon suyunun üzerine birazcık bulaşık deterjanı sürüp 1 saat beklemeye alın. En son işlem olarak giysiyi çamaşır makineye atın.

Leke ÇIKARICI İLE DONDURMA LEKESİNİ yok etme

Marketlerde satılan son teknoloji ürünü leke çıkarıcılar da dondurma lekesinden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Leke çıkarıcının üzerindeki talimatı uygulayarak dondurma lekesini kısa sürede giderebilirsiniz.

SODA İLE DONDURMA LEKESİ ÇIKARMA

Kaşıkla giysiden dondurmayı alın. Sodayı leke olan yere dökün. Üzerine biraz limon sıkın. Yarım saat bu şekilde giyside beklesin. Daha sonra kıyafetinizi makineye atın. Lekeden eser kalmayacaktır! KURUMUŞ DONDURMA LEKESİ NASIL ÇIKARILIR?
Leke oluşur oluşmaz hemen müdahalede bulunamadıysanız ve kuruduysa, çıkarmak için biraz daha uğraşmanız gerekebilir. Ancak merak etmeyin; kurumuş dondurma lekesi iyi mi çıkar? Diye düşünenler için pratik bir önerimiz var:

Öncelikle bir spatula veya kaşık yardımıyla lekenin fazlasını alıyoruz. Arkasından lekeli bölgeye bulaşık deterjanı döküyoruz ve soğuk suya basıp otuz dakika bekletiyoruz. Böylece leke yumuşamış olacak. Sonra iyice çitiliyoruz ve bu sayede lekeyi kolayca gideriyoruz. Soğuk su ile durulayıp kıyafeti elimizde veya makinede yıkayabiliriz. (doğal ki yıkama talimatlarını unutmadan.)

HALIDAN DONDURMA LEKESİ NASIL ÇIKAR?
Halının dondurma lekesi olan kısmını kağıt havlu ile silin. Bunu yaparken lekeyi öteki kısımlara dağıtmamak için dikkatli olun. Daha sonra bir bardağı soğuk suyla doldurun ve lekenin üzerine dökün. Peşinden bir bardak soğuk su daha boşaltın. Sonra deterjanlı bezle silin ve temiz bir bez ile yavaşça kurulayın.

YATAKTAN DONDURMA LEKESİ NASIL ÇIKAR?
1 çay kaşığı boraks ile 1 bardak suyu karıştırın. Temiz bir bezi bu karışımla ıslatın. Yatağın dondurma damlayan kısmını nazikçe paklayın.

Otomobil KOLTUĞUNDAN, KOLTUKTAN ve EŞYALARDAN DONDURMA LEKESİ NASIL ÇIKAR?
Evde veya otomobilde dondurma keyfi bazen istenmeyen bir kir ile sonuçlanabilir. Bu şekilde bir durumda hemen müdahale edebilirseniz lekeyi çıkarmak hiç zor olmayacaktır.

Dondurmanın kabasını kaşık yardımıyla alıp o bölgeye biraz bulaşık yahut çfakatşır deterjanı uygulayın. Islak bir bez ile çok bastırmadan çitileyin.

Yaz aylarının maksimum aranan, çeşitli türleriyle lezzet ve serinlik kaynaklarından biridir dondurma. Sütten elde edilmiş bu soğuk tatlı yazın en çok tüketilen besinlerden biridir. Ayrıca lekesi de çok fazla olur yaz aylarında ,dordurma lekesi iyi mi çıkarılır bunu açıklamadan önce birazcık daha bilgi aktaralım, dondurma düşük kalorisi ve yüksek kalsiyum oranı ile çok sağlıklı, hafif bir tatlıdır.

Yazın en çok tüketilen tatlı olan dondurma, külahtan düşerek, ya da eriyerek elbiselerimize, halılara yahut koltuklara bulaşabilir. Şekerli bir tatlı olan dondurma tozları çekerek oluşturduğu lekenin daha sıkıntılı olmasına niçin olur. Yemesi çok keyifli olan bu serinletici tatlı, çıkarması çok güç olan bir kire dönüşebilir.Peki, dondurma lekesi iyi mi çıkar? Hemen tüm lekelerde olduğu benzer biçimde en etkili yöntem kir oluşur oluşmaz deterjanlı su ile leke oluşan yeri temizlemektir.

Lekenin oluştuğunu fark ettiğiniz anda, önce temiz bir bez yardımıyla dondurma lekesinin kabasını alın. Sonrasında, deterjanlı su ile bölgeyi sudan geçirin ve güzelce temizleyin. Daha sonrasında bölgeyi bolca suyla durulayarak kurumaya bırakın. Lenin çıktığını görmüş olacaksınız.Sizinde anlayabileceğiniz şeklinde dondurma lekesi çıkarmanın basit yoluydu. Aslolan zor olan lekeyi ilk etapta far edemediğimiz zamanlardır.

Bu durumlarda lekeyi çıkarmak için boraks kullanmalıyız. Bir bardak suyun içerisine koyacağımız bir çay kaşığı kadar boraks leke çıkarma işlemini sorunsuz halletmemizi sağlayacaktır. Hazırladığımız ılık borakslı suyu kuru bir bez yardımıyla dondurma lekesinin oluştuğu bölgeye uygulayarak silelim. İşlem tamamlandıktan sonra kuru bir bez yardımıyla bölgeyi kurulayalım ve ıslak bölgeyi kurumaya bırakalım.Tüm bu işlemlere rağmen kuruyan bölgede hala kir izi görüyorsanız, hemen eczaneye giderek karbotetraklörür almamız lazım. Beyaz, kir bırakmayan bir kumaş yardımıyla lekeli bölgeyi karbotetraklörür ya da ispirto yardımıyla silmeliyiz. Bu adımları sırasıyla uygulayarak lekeyi çıkarmayı başarabilirsiniz.

Yaz aylarının maksimum aranan, çeşitli türleriyle lezzet ve serinlik kaynaklarından biridir dondurma. Sütten elde edilen bu soğuk tatlı yazın en çok tüketilen gıdalardan biridir. Ek olarak dondurma düşük kalorisi ve yüksek kalsiyum oranı ile çok sağlıklı, hafif bir tatlıdır. Yazın en çok tüketilen tatlı olan dondurma, külahtan düşerek, ya da eriyerek elbiselerimize, halılara ya da koltuklara bulaşabilir. Şekerli bir tatlı olan dondurma tozları çekerek oluşturduğu lekenin daha zorlu olmasına neden olur. Yemesi çok keyifli olan bu serinletici tatlı, çıkarması çok güç olan bir kire dönüşebilir.

Peki, dondurma lekesi nasıl çıkar?

Derhal tüm lekelerde olduğu gibi en etkili yöntem leke kaynaklanır oluşmaz deterjanlı su ile leke oluşan yeri temizlemektir. Lekenin oluştuğunu fark ettiğiniz anda, önce temiz bir bez yardımıyla dondurma lekesinin kabasını alın. Sonra, deterjanlı su ile bölgeyi yıkayın ve güzelce temizleyin. Daha sonrasında bölgeyi bol suyla durulayarak kurumaya bırakın. Lenin çıktığını göreceksiniz.

Sizlerin de anlayabileceğiniz gibi dondurma lekesi çıkarmanın basit yoluydu. Asıl zor olan lekeyi ilk etapta far edemediğimiz zamanlardır. Bu durumlarda lekeyi çıkarmak için boraks kullanmalıyız. Bir bardak suyun içine koyacağımız bir çay kaşığı kadar boraks leke çıkarma işlemini sorunsuz halletmemizi elde edecektir. Hazırladığımız ılık borakslı suyu kuru bir bez yardımıyla dondurma lekesinin oluştuğu bölgeye uygulayarak silelim. İşlem tamamlandıktan sonra kuru bir bez yardımıyla bölgeyi kurulayalım ve ıslak bölgeyi kurumaya bırakalım.

Tüm bu işlemlere karşın kuruyan bölgede hala leke izi görüyorsanız, hemen eczaneye giderek karbotetraklörür almamız lazım. Beyaz, leke bırakmayan bir kumaş desteği ile lekeli bölgeyi karbotetraklörür ya da ispirto yardımıyla silmeliyiz. Bu adımları sırayla uygulayarak lekeyi çıkarmayı başarabilirsiniz.

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Bir Cevap Yazın