Gündem

Hes Kodu Alma

 1. HES Kodu Nedir?
  HES (hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü sosyal hayat kapsamında, ulaşım yahut ziyaret benzer biçimde işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

HES KODU gezi İZİN BELGESİ YERİNE GEÇMEZ !!!

“gezi izin belgesi icin E-devlet üzerinden başvuru yapmanız gerekir”

seyahat izin belgesi için buraya tıklayınız!
Bu kod yalnız toplu taşıma araçları, toplu kullanım alanları benzer biçimde yerlerde geçirilecek süre süresince bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 veya temaslı olan yurttaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte gezi ettiğiniz öteki kişilerin sonradan Covid-19 testinin olumlu olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı dilediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

 1. HES Kodunu nasıl Alırım?
  HES kodu üç yöntem ile alınır,

HES kodunuzu;

hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırası ile; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
Mavi Kartlı yada TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile süregelen kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırayla; T.C. Kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için geçişlik detayları ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
e-Devlet ile,
e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,
e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve bilgilerinı görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.
Alabilirsiniz.

Ayrıca; Yurtiçi GSM operatörüne ilişkin numarası bulunmayan yabancı kişiler için pasaport detayları ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırayla, Uyruk, geçişlik Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak +90555 944 3821’e SMS göndererek HES Kodu alınabilir.

18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu hayat Eve Sığar uygulaması, e-Devlet Kapısı ve SMS yolu ile oluşturabilirsiniz.

Karantina altına olan kişiler için izolasyon bitiş tarihini hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden yada KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek takip edebilirsiniz.

 1. Nasıl Kullanırım?
  Oluşturulan HES kodu ilgili şirket, müessese veya kişiye iletilir ve bireyin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

Ürettiğiniz HES kodlarını kurum yahut kişilerle doğrudan veya mobil uygulama üzerinden paylaşabilirsiniz. Kurum veya kişiler paylaştığınız HES kodlarını sorgulayarak Covid-19 açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı sorgulayabilirler. Aynı şekilde sizinle paylaşılan HES kodlarını uygulama üzerinden sorgulayıp kişilerin risk durumlarını görebilirsiniz.

 1. HES Kodu Ne İşe Yarar?
  Paylaşılan firma yahut kuruluş HES kodu ile bireyin sıhhat durumunu sorgular, risk varsa seyahat yahut ziyaret onaylanmaz.

Örneğin tayyare, tren, otobüs vb. Seyahatinize başlamadan önce HES kodunuzu paylaşacaksınız. Paylaşılan HES kodları üzerinden tüm yolcuların Covid-19 riski taşıyıp taşımadığı sorgulanabilecek ve riskli kişilerin seyahati engellenecektir. Böylece sıhhat durumunuzu koruyabileceksiniz.
Ek olarak gezi sırasında herhangi bir risk taşımayan sadece risk durumları sonradan oluşan kişilerle de 14 gün içinde birlikte seyahat etmişseniz, sizinle mesajşime geçilerek sıhhat ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

 1. Güvenli mi?
  Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı dilediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES kodları size özel üretilmiş tekil kodlardır. HES kodunun kontrolü ve yönetimi tamamen sizin elinizdedir. TC Kimlik Numarası benzer biçimde değişmeyen bir numara yerine kimse tarafınca bilinmeyen, her paylaşımınıza özel farklı kodlar oluşturabilir ve silebilirsiniz. HES kodlarınıza süre sınırları koyabilir, böylece unutsanız bile paylaşımları kontrol altına alabilirsiniz. Ayrıca HES kodu yardımıyla kimlik numarası benzer biçimde kişisel bir veriyi başkasıyla paylaşmak zorunda kalmayacaksınız.

 

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Bir Cevap Yazın