Sağlık

Korku ve Travmatik Anıların Silinmesi Mümkünmü?

Herkes yaşadığı travmatik olayları unutmak ve yaşamında yeni bir sayfa açmak ister. Ancak hafızalarımıza kazınan korku ve travmaları unutmak ve etkilerinden kurtulmak hiç de rahat değil. Bilim insanlarının son yaptığı çalışma ise korku ve travmatik anılardan kurtulmanın mümkün olabileceğini ortaya koydu.

Neuroscience News’in haberine gore, California Üniversitesinden bir grup araştırmacının fareler üzerinde yürüttüğü çalışma, uzak geçmişte yaşanan tehlike anlamış olurının “ön beyin” olarak adlandırılan prefrontal korteksteki hafıza nöronları arasında “kalıcı” şekilde depolandığını gösterdi.

Çalışmaya öncülük eden ve moleküler biyoloji alanında çalışmalar yürüten Prof. Jun-Hyeong Cho, travmatik olaylardan sonrasında prefrontal bellekteki nöronların aşamalı şekilde güçlendiğini ve beyin zarı olarak malum serebral kortekste kalıcı formlar oluşturması için tehlikeli sonuç rol oynağını söyledi.

Jun-Hyeong Cho, prefrontal kortekste, travma anında aktif olan ve travmatik vaka hatırlandığında tekrar etken hale geçen bir nöron grubu tespit ettiklerini açıkladı.

Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda, bu nöron grubunun aktiviteleri durdurulduğunda korku anlarının hatırlanmasının engellendiği aktarıldı.

Çalışma “Nature Neuroscience” dergisinde yayımlandı.

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Bir Cevap Yazın