Sağlık

Kuru İncirin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kuru İncir Ne İşe Yarar?

Kuru incirin faydaları ve zararları nelerdir? Kuru incir ne işe yarar?
Vitamin ve mineral açısından varlıklı bir meyve olan incirin faydaları çok fazladır. Antioksidan zengini olan kuru incir bağışıklığı kuvvetlendirirken hastalıklara karşı da vücudun direncini arttırır.

KURU İNCİRİN FAYDALARI

çoğu zaman tercih edilen kuru hurmanın yanı sıra kuru incir ile de tatlı krizi giderilebilir. Yaş incir kuru incire nazaran daha çok çeşit vitamin ve mineral içerir. Sadece yaş incirin faydaları kadar kuru incirin de faydaları vardır.

Rejim lifi açısından zengin olan kuru incir; potasyum, demir, kalsiyum, antioksidan ve karmaşa karbonhidrat ihtiva eder.

Yaş incire göre kuru incir kabızlığın tedavisinde daha etkili olabilir. Sadece meyveler kurutulduğunda şeker oranı arttığından kuru incirin şeker ve kalorisi daha yüksektir. Bu sebeple daha da ölçülü tüketilmelidir.

Şeker içeriğinin yüksek olması ve kandaki şekeri ansızın yükseltmesi sebebiyle özellikle diyabet hastalarının taze yada kuru incirden uzak durması ve tüketilecekse 1 tane incirden fazla yememeleri tavsiye edilir.

Rejim yaparken incir tüketilebilir mi? Kalorisi yüksek mi?

Önerilen miktar aşılmadığı sürece incir, kolaylıkla rejim listelerine eklenebilir. 2 tane kuru incir veya 2 tane taze incir yaklaşık olarak 60 kaloridir.

GÜNDE NE KADAR KURU İNCİR YENMELİ?

Meyve tüketiminde çeşitlilik sağlamak önemlidir. Gmeşhurk averaj 3 porsiyon meyve tüketimi öneriler arasındadır. Günde 2 adet kuru yada taze incir, ara öğünlerde veya kahvaltıda rahatça tüketilebilir.

KURU İNCİR TANSİYONA İYİ GELİR Mİ?

Bütün kuru meyvelerde olduğu gibi kuru incirin de su oranı düşüktür. Kuru meyveler, ihtiva ettiği yüksek potasyum yardımıyla kan basıncını dengeleyerek tansiyonun denetim altında tutulmasına destek verir. Özellikle böbrek yetmezliği olan hastalar, incir tüketiminde porsiyonlamalarına dikkat etmeliler.

KURU İNCİR BAĞIRSAKLARA İYİ GELİR Mİ?

İncir, yüksek oranda lif içerir. Bu sayede artıkların bağırsaktan hızlı geçişini sağlayarak bağırsak içine su çeker. Ayrıca içerdiği probiyotikler sindirim sağlığını geliştirir. Bu bağlamda incir, kabızlığı önlemede etkilidir.

KURU İNCİR NASIL MUHAFAZA EDİLİR?

Kuru incir, serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır. Buzdolabında saklandığı takdirde 1 yıl içerisinde tüketilmesi önerilmektedir.

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Bir Cevap Yazın