Sağlık

Cevizin Faydaları Nelerdir? Günde Ne Kadar Ceviz Tüketilmeli?

Ceviz ağacında yetişmiş tek tohumlu, yuvarlak, sert ve kabuklu meyveye ceviz denir.

Sağlıklı yağ, protein ve lif kaynağı olan cevizin faydaları çok fazladır. Kilo dengesini sağlarken kalp ve kemik sağlığını iyileştirici yarar sağlar.

CEVİZİN FAYDALARI NELERDİR?

Ortalama 90 gıda maddesi içeren ceviz, insan sağlığı üzerinde pozitif bir etkiye haizdir.

Tertipli tüketildiğinde bağışlık sistemini güçlendiriyor, cilde parlaklık veriyor ve kırışıklık oluşumunu engelliyor.

Kandaki melatonin seviyesini yükselterek uyku düzenine katkı sağlıyor. İçeriğindeki melatonin ve polifenol bileşikleri sayesinde yüksek oranda antioksidan etkisi bulunuyor.

Magnezyum, çinko, bakır, demir, fosfor, bir dizi vitamin içeren ceviz; iyi yağlar, folik asit, demir ve potasyum açısından zengindir.

Ceviz glütensiz bir rejim için de uygundur. Vejeteryanlar ile veganlara bir takım besin ve vitamin desteği sağlamaktadır.

Antioksidanların bolluğu sebebiyle, yaşlanmaya bağlı hastalıkları, kanseri ve kardiyovasküler sistem hastalıklarını önlendiği bilinmektedir.

Sağlıklı ve dengeli beslenme mevzusunda gerçek bir süper gıdadır.

Meydana getirilen araştırmalarda, düzenli ceviz tüketenlerde kötü kolesterol olarak tanımlanan LDL’nin yemeklerden sonrasında ortaya çıkan oksidatif hasarını önlediği belirlenmiştir.

CEVİZ KİLO VERMEDE ETKİLİ Mİ? CEVİZ KAÇ KALORİDİR?

Akşamları tv başlangıcında cips yada çikolata yeme alışkanlığınız var ise bunun yerine daha sağlıklı olan ceviz tüketebilirsiniz. Leziz ve doyurucu olduğu için açlık hissini azaltmaktadır. Meydana getirilen araştırmalarda da cevizin açlık hissini azalttığı ve iştahı önlemeye yardımcı olduğu belirlenmiştir.

Sağlıklı yağ oranının yüksek olması nedeniyle cevizin 100 gramında ortalama 674 kalori vardır. Sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmek ve öncelikle kaloriye odaklanmak için ceviz tüketirken son derece dikkatli olunmalıdır. Günde 8 tam cevizden fazlası tüketilmemelidir.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Bir Cevap Yazın