Teknoloji

Nasa Duyurdu

NASA duyurdu: Mars’ta suyun varlığına dair en güçlü kanıt bulunmuş oldu
ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) “Curiosity” adlı uzay aracı, Mars’ın oldukça kuru olduğu tahmin edilen bölgesinde eski bir gölün varlığına ilişkin izlere rastladı. NASA, yeni keşfin Kızıl Gezegen’deki suyun varlığına dair elde edilmiş en kuvvetli kanıtı ortaya çıkardığını açıkladı.

NASA, uzay aracı Curiosity’nin 2012’den beri keşif gezisi yaptığı Mars’ta milyonlarca yıl önce var olmuş gölün oluşturduğu ve dalgaların kaya yüzeylerinde bıraktığı izleri anımsatan görüntüleri gönderdiğini duyurdu.

California’daki Jet İtki Laboratuvarı’nda proje sorumlusu Ashwin Vasavada, yaptığı açıklamada, “Bu, tüm görevimiz boyunca su ve dalgaların varlığına dair elde edebildiğimiz en kuvvetli kanıt.” ifadesini kullandı.

Vasavada, vazife süresince biroldukça göl yatağında bulgu yapmış olduklarını fakat bu netlikte dalga izlerine hiç rastlamadıklarını kaydetti.

Curiosity’nin bulunmuş olduğu alanın Mars’ın daha kuru hale geldiği zamanda oluştuğuna işaret eden Vasavada, bu durumun oldukca dikkat çekici olduğunu söyledi.

MOUNT SHARP’TA BULUNMUŞ EN GENÇ YAPI
Uzay aracının, Mars’ta daha önce de göllerin varlığına ilişkin deliller bulduğu ancak bu yeni gelişme ile Gale Krateri’nde suyun varlığına dair böylesine kuvvetli bir kanıtın NASA bilim insanlarını şaşırttığı öne sürüldü.

Ek olarak 5 bin metre yüksekliğindeki “Mount Sharp (Keskin Dağ)” adında olan dağın eteklerinde bulgu gezisini sürdürdüğü kaydedilen uzay aracının, meydana gelen heyelanların araba büyüklüğündeki kaya ve taş parçalarını bir vadinin aşağısına sürüklediğini tespit etmiş olduğu bildirildi.

Ortaya çıkan yığının, “Mount Sharp’ta tespit edilmiş en genç yapı” olduğu düşünülüyor.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Bir Cevap Yazın