Teknoloji

HAARP teknolojisi nedir

Yüksek Frekanslı aktif Aurorasal Araştırma Programı adıyla malum (İngilizce: High Frequency Active Auroral Research Program)’ın baş harflerinden oluşan, doğrusu HAARP; etken aurora tabanlı, iyonosferin özelliklerini ve davranışlarını araştırmak üzere Alaska’da sürdürüldüğü iddia edilen çalışmadır. İngiliz havacılık şirketi BAE Systems tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir.

İDDİALAR

HAARP projesi iklim denetim silahı olması ve yapay zelzele, zihin denetimü yaratabilmesi benzer biçimde biroldukça komplo teorisine konu olmuştur. Bir kısım bilim insanları ve eleştirmenler tarafınca bu iddiaların noksan veya hatalı bilgiye dayandığı, iddiaların tesisin kabiliyetlerinin çok üzerinde olduğu ve doğa biliminin kapsamını aştığı öne sürülmüştür.

HAARP TEKNOLOJİSİ TARİHİ

Alaska’da kurulu HAARP İstasyonu 1993 senesinde faaliyete geçmiş olup şu an etken olan IRI (İyonosferik Araştırma Aracı) 2007 senesinde tamamlanmıştır. HAARP’ın 2008 yılı itibarıyla vergi ile finanse edilmiş 250 milyon $ harcaması gerçekleşmiştir. Mayıs 2013’te müteahhit değişikliğinin beklenmesi nedeniyle geçici olarak kapatılacağı bildirilmiş, Mayıs 2014’te HAARP programının bir yıl içinde tamamen sona erdirilebileceği belirtilmiştir. Ağustos 2015’te tesis ve tüm ekipmanları Alaska Fairbanks Üniversitesine devredilmiştir.

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Bir Cevap Yazın