Teknoloji

Bölgede Büyük Bir Artçı Sarsıntı Bekleniyormu?

1. 7,7 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ deprem NE KADAR GÜÇLÜ?
ABD yerbilim Araştırmaları Kurumu’na (USSG), zelzele yüzey dalgalarının okyanus dalgaları gibi olduğu örneğini vererek, “Bir su kütlesine bir taş düşürdükten çok uzun sonra bile, dalgalar dışarıya doğru yayılmaya. Aynı şey deprem için de geçerlidir. Depremin etkileri çok uzaklarda çeşitli şiddetlerde hissedilebilir.” açıklamasını yaptı.

USSG’ye gore, 7,7 büyüklüğündeki depremi tetikleyen fay hatlarındaki kayma, ortalama 75 saniyelik bir süre içinde meydana geldi. Türkiye’deki çoğu insan için, bu deprem muhtemelen bir ile iki dakikalık sarsıntıyla neticelandı. Ardından, depremin oluşturduğu yüzey dalgaları dünyaya yayıldı.

Türkiye’deki depremlerin sarsıntısı dünyanın dört bir yanındaki sismometreler tarafından hissedildi.
Kuruluş, Küresel Sismik Ağ içindeki sismometrelerin, kuzey ABD’daki kıta levhalarının altına yerleştirilmiş bir madeni parayı i idraklayabilecek kadar kırılgan bulunduğunu belirterek, Kahramanmaraş merkezli depremler Kanada, Alaska, Meksika ve Avustralya’da bile ultra kırılgan sismometreler tarafından kaydedildiğini açıkladı.

Grafik: Kahramanmaraş merkezli depremler, dünyanın dört bir tarafındaki sismometreler tarafından kaydedildi (USGS).

2. 7,6 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ deprem ARTÇI MIYDI? Neden BU KADAR BÜYÜKTÜ?
Araştırmacılar, artçı sarsıntıların ana depremden haftalar veya aylar sonrasında devam etmesinin mümkün bulunduğunu, sadece zaman ilerledikçe büyüklüklerinde ve sıklıklarında azalma olacağını kaydetti.

USGS’ye bakılırsa, belirli bir depremin daha büyük bir depremden önceki bir “ön şok” olma şansı 15’te bir. Sadece, Kahramanmaraş merkezli depremlerde bu vaziyet söz konusu olmadı. Bu duruma uygun en yakın tarihindeki örenek 4-6 Temmuz 2019 tarihlerinde ABD’nin California eyaletinde yaşanmış olan depremler oluşturuyor. Ridgecrest merkez üslü 6,4 büyüklüğündeki ana depremden, iki gün sonra aynı kentte 7,1 büyüklüğünde bir deprem yaşandı.

Türkiye’de Pazartesi günü 04:15’te Nurdağı civarlarında meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki ilk depremden ortalama dokuz saat sonra, 7,6 büyüklüğünde ikinci bir güçlü zelzele meydana geldi. Normalde bu, kolayca bir artçı şok olarak kabul edilebilir (olağandışı yoğunlukta olmasına karşın). Ancak, uzmanlar Türkiye’de yaşanmış olan bu durumun daha kompleks bir sreç bulunduğunu söylemiş oldu. Peki neden?

Zelzele uzmanı Judith Hubbard, konuya ilişkin yaptığı açıklamda, “Bölgedeki zelzele haraitasına haritasına bakarsak ve hem 7,7 büyüklüğündeki hem de sonraki 7,6 büyüklüğündeki depremleri not edersek, iki farklı etkinlik kümesi görürüz: Bu, 7,6 büyüklüğündeki depremin aynı fay üzerinde bir artçı şok olmadığı, bunun yerine güneydeki ilk 7,7 büyüklüğündeki zelzele tarafınca tetiklenen farklı bir fay üzerinde ikincil bir ana şok olduğu anlamına gelir.”

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

Bir Cevap Yazın