Sağlık

Bebeklerde Cilt Kuruluğu İle Nasıl Başa Çıkılır

Bebeklerin cildinde kaşıntı, pul pul dökülme ve çatlak görünümler oluşuyorsa kuruluk problemi ile karşı karşıyasınız anlamına gelir. Bebeklerde cilt kuruluğu sık sık karşımıza çıkabiliyor. Genetik sebepler ve kullanılan bakım ürünlerine bağlı olarak bebek cildinde kuruluk oluşabiliyor. Bebeklerin kırılgan ve narin cildine uygun bakım önerilerini takip ederek bebeğinizin cildinin daha canlı ve nemli görünmesini sağlayabilirsiniz. Bebeklerde cilt bakımının nasıl yapıldığını ve cilt kuruluğu ile nasıl başa çıkabileceğinizi anlatıyoruz.

Bebeklerde cilt kuruluğu iyi mi anlaşılır?

Bebeklerin cildi hassas ve narin olur. Kuruma eğiliminde olan cildin İlk olarak sertleştiğini daha sonrasında da kuruyarak dökülme sürecine girdiğini görebilirsiniz. Eğer yavrunuz vücudunu devamlı kaşımak temenni ediyorsa, kaşıdığı bölgede çatlak görünümler oluşuyorsa bebeğinizde cilt kuruluğu olabilir.

Bebeklerdeki kuru cilt oluşumu fazlaca yaygın, özellikle yeni dünyaya gelen bebekler anne karnındaki nemli ortamdan dışarı çıktığında cildinde kuruluk oluşabiliyor. Bu süreci en rahat ve sağlıklı geçirmek için bebeğinizin cildini kurutacak uygulamalardan uzak durmalı ve bebek cildi ile uyumlu ürünler kullanmalısınız.

Bebeklerde niçin cilt kuruluğu olur?

Bebeğinizin cildinde kuruluk olduğu için endişelenmeyin, bu bebekler arasında fazlaca yaygın bir konum. Bebeklerin cildindeki kuruluk durumunun malum sebepleri içinde genetik faktörler, güneş, krem ve bez tercihi gibi çevresel sebepler ve hormonsal durumlar geliyor.

Bebeğinizin cildinde devamlı kuruluk oluyorsa İlk olarak sebebini kullandığınız cilt bakım ürünlerinde arayabilirsiniz. Bebek cildi ile uyumlu olmayan ürünler, bebeğinizin hassas cildinde kuruluk yaratabilir. Aynı şekilde parfümlü bebek bezleri, kimyasal boya içeren oyun matları ve pamuklu olmayan giysiler bebek cildini kaşındırabilir ve pul pul dökülme olmasına yol açabilir.

Dermatologun önerisi: Eğer bebeğinizin cildinde yoğun bir kuruluk var ise kesinlikle bir dermatologa başvurmalı ve önerilerini uygulamalısınız.

Bebek cildindeki kuruluk ile iyi mi baş edilmeli?
Kuru cilt ve atopiye eğilim, kalıtsal olarak belirlenen bir durumdur. Bunun yanı sıra diğer faktörler de önemli rol oynar. Kuru iklim, sigara dumanı, hava kirliliği yada ciltteki mikrobiyom dengesizliği bunlara örnek olarak verilebilir. Bebek cilt bakımında, parfümsüz, atopik ciltler için uygun temizleyiciler kullanmalı, banyo sonrası günlük nemlendirici uygulamalıdır. Doğru deri bakımı, atopik ciltlerde hastalık hissini azaltırken, kuru ciltte atopi gelişimini önleyebilir.

Kuru ve atopiye eğilim gösterebilen bebek ve çocuklar için kullanabileceğimiz içeriklere Shea yağı ve niacinamide örnek gösterilebilir. Shea yağı cildi nemlendirirken, niacinamide ise kaşıntı ve rahatsızlık hissini yatıştırır. Bebek ve çocuklar için ürün seçiminde, onların cildi için özel formüle edilmiş, pediatrik ve dermatolojik kontrollerden geçmiş, dermatologlar tarafından önerilen, katkısız ve parfümsüz ürünler tercih edilmeli.

Sıcaklığa engel olun
Bebeğinizin cildini nemlendirmek ve kuruluk sorunundan uzaklaştırmak için sıcak havadan uzak durmalısınız. Özellikle kış aylarında evde aşırı ısıtıcı çalıştırmak ve evi çok sıcak yapmak bebek cildine hiç iyi gelmeyebilir. Kış aylarında evin derecesinin 18°C ila 20°C, akşamları ise 16°C ila 18°C içinde olması önerilir.

Bebeklerin banyosu da cilt bakımında oldukça önemli. Banyo derecesinin 36-38 derece olmasına dikkat etmelisiniz. 38 dereceden sıcak olan banyo bebek cildinde kuruluk yapabilir. Bebekleri banyo yapmış oldurıldığı ortamın sıcaklığı da önemli. Banyo ortamının ideal sıcaklığı 25 derece olmalı. Yenidoğan bebek alışverişinde ev termometresi alarak bebeğinizin cilt bakımını kontrol altında tutabilirsiniz.

Bebeğinizin cildini düzenli nemlendirin

Bebeklerin cildi sadece kuruduğunda değil, her daim nemlendirilmeli. Bebeklerin duyarlı cildini korumak ve çevresel etkenlere karşı bariyer oluşturmak için nemlendirici kullanabilirsiniz. Bebek cildi için nemlendirici seçerken parfüm içermeyen ve pH oranı bebek cildiyle uyumlu olan bakım ürünlerini tercih etmelisiniz. Bebeğinizin cildini her sabah ve akşam banyosu sonrası nemlendirebilirsiniz.

Bebek ve çocuk giysilerinde pamuklu giysiler tercih edilmeli, kıyafetler fazladan durulanmalı ve yumuşatıcı kullanılmamalıdır. Banyo suyu ılık olmalı ve banyo süresi 10-15 dakikayı geçmemelidir. Banyo sonrası ise hemen bir nemlendirici uygulanmalıdır.

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Bir Cevap Yazın