Sağlık

Hamilelikte Lekeler Nasıl Geçer

Hamilelikte cilt lekeleri anne adaylarını etkileyen en önemli problemlerden biridir. Melezma, kloazma, güneş lekesi ya da gebelik maskesi olarak da bilinen lekelenmeler, estetik açıdan rahatsız edicidir. Hamilelik döneminde artan progesteron, östrojen şeklinde hormonların cilt rengini koyulaştıran melanotropin maddesini arttırması sonucu oluşan güneş lekesi; özellikle koltuk altlarında, genital bölgede, meme uçlarında, ellerde, boyunda ve yüzde görülür. çoğu zaman doğumdan sonraki 3-6 aylık vakit içinde kendiliğinden geçen lekeler, bazı anne adaylarında kalıcı olabilir.

Hamilelikte Güneş Lekesine Ne İyi gelir?
Hamileliğin ilk aylarından itibaren güneşin zararlı ışınlarından korunmak güneş lekesi oluşumunu minimum düzeye indirir. Ancak unutulmaması gereken diğer bir önemli konu da vücudun D vitamini sentezleyebilmesi için güneş ışığına olan ihtiyacıdır. Anne adaylarının hem bebeklerinin bununla beraber kendilerinin ihtiyacı olan D vitaminini sentezleyebilmeleri için belirli oranda güneş ışığına ihtiyacı vardır. Bu yüzden uzmanlar tarafınca güneş ışığının en dik ve yakıcı olduğu saat 11:00 ile 16:00 saatleri dışında anne adaylarının güneşlenmesi önerilmektedir. Güneşlenme süresinin de gmeşhurk 20-30 dakikayı geçmemesine dikkat edilmelidir. Hamilelik döneminde salgılanan östrojen hormonu kadınların güneşin zararlı ışınlarına karşı hassasiyetlerini arttırır. Özellikle yüz, eller ve elmacık kemiklerinin güneşten korunması çok önemlidir. Bu bölgeleri korumak için güneş ışınlarını engellemiş olan şapka, eşarp ve eldiven kullanılabilir. Hamilelik sonlanıncaya kadar östrojen ve progesteron hormonu salgılanacağından cildi ultraviyole ışınlarından sakınan güneş kremlerinden faydalanılması elzemdir. Hem anne talibina bununla beraber bebeğe zararlı tesiri olmayan dermatolog onaylı ve eczanelerde satılan ultraviyole kremleri her gün düzenli bir halde kesinlikle kullanılmalıdır. Anne adayının kafi ve dengeli beslenmesi, su tüketimine dikkat etmesi de güneş lekesi oluşumunu engellemek için faydalıdır.

Hamilelikte Güneş Lekesi iyi mi Geçer?
Hamilelikte oluşan karakteristik güneş lekeleri, genellikle hamileliğin sonlanmasını takiben bir sene içinde kendiliğinden kaybolur. Lekelerin kalıcı olması halinde ışık dolgu, PRP tedavisi, kimyasal peeling, lazer tedavisi gibi yöntemler uygulanabilir. Estetik açıdan hanımları oldukça rahatsız eden bu konum için dermatoloğa gidilmelidir. Dermatolog, lekelerin boyutu ve kalıcılık durumuna gore bir tedavi yöntemi uygular. Öncelikli olarak lekelerin giderilmesine yönelik dermatolojik kremler uygulanabilir. Krem tedavisine yanıt alınamadığında kimyasal peeling yahut lazer tedavisine geçilebilir. Güneş lekesi için en etkili tedavi yöntemlerinden biri lazer uygulamasıdır. Güneş lekesinin bulunmuş olduğu bölgeye lazer ışınları uygulanır ve bu bölgede birikim meydana getiren melanin pigmenti dağıtılır. Sadece pigmentin yoğun olduğu bölgeyi etkileyen ışın, diğer bölgelere zarar vermez. Lazer ışınına maruz kalan melanin pigmenti, cilt dokusuna dağılır ve güneş lekelerinin rengi doğal bir şekilde açılır.

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Bir Cevap Yazın