Sağlık

SMA Taraması Nedir? (SMA Tarama Testi Zorunlu mu?)

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastalığı ve taraması ile ilgili izahat yaptı.

Bakan Koca, SMA taramaları hakkında, “Yıl bitmeden evlilik öncesi zorunlu tarama kapsamına tüm Türkiye’de başlamış olacağız” dedi.

Koca açıklamasında, “Yeni doğan bebeklerimiz için topuktan kan alınır. Gene aynı çerçevede yeni doğmuş bebeklerimizi bu anlamda topuktan kan alınarak SMA taramasını yapıyor olacağız.

Bu tedaviyi belirliyor olacak. Erken dönemde sonuç alabilirlik o denli fazla olacak her dünyaya gelen bebeğe bu taramayı başlatıyoruz.” ifadelerine de yer verdi.

SMA TARAMASI NEDİR?

SMA (Spinal Müsküler Atrofi) genetik geçişli bir hastalık. Tarama programıyla ise taşıyıcı çiftlerin, evlilik öncesinde belirlenmesi amaçlanıyor.

Böylece, ailelere bebeğin hasta doğabileceği anlatılarak doğum öncesinde tedbir alınması sağlanabiliyor.

SMA NEDİR?

SMA, hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı nöro-müsküler bir hastalık. 3 evrede görülen SMA hastalığının en tehlikelisi SMA Tip 1 denilen safha. SMA Tip 1 hastalığının emareleri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebiliyor.

Bu emareler içinde yutkunma ve solunum zorluğu, desteksiz oturamama benzer biçimde problemler görülüyor. Ek olarak akraba birliktelikleri ile ileri kuşaklarda hastalık oluşabilme riski de artabiliyor.

Click to rate this post!
[Total: 5 Average: 5]

Bir Cevap Yazın