Ekonomi

Deprem Bölgesinde İki Konuttan Biri Sigortalı

Depremin etkilediği illerde sigortalanabilir 2.6 milyon konuttan, 1.3 milyonunun zorunlu deprem sigortası bulunuyor. Buna nazaran deprem bölgesinde her iki konuttan biri depreme karşı sigortalı. En yüksek sigortalılık oranına haiz il ise Gaziantep.
Kahramanmaraş merkez olmak üzere bölgedeki 10 ili etkileyen art arda yıkıcı depremler sonrasında bir taraftan arama kurtarma çalışmaları devam ederken, bir taraftan da hasar tespiti için çalışma başlatıldı. Son verileri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat kurum açıkladı. Buna bakılırsa, depremin etkilediği bölgede 122 bin 141 bina ve 66 bin 58 bağımsız bölüm yıkık yada ağır hasarlı.

Konutlara yönelik en yaygın sigorta doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafınca yürütülen mecburi zelzele sigortası. Gerek elektrik ve su aboneliği, gerek tapu işlemlerinde gerekse de konut kredilerinde mecburi tutulması nedeniyle bugün Türkiye genelinde, sigortalanabilir 20 milyon konuttan 11 milyonunun mecburi deprem sigortası bulunuyor. Bir başka ifadeyle Türkiye genelindeki konutların yüzde 55’i, yani her iki konuttan biri depreme karşı sigortalı.

Click to rate this post!
[Total: 4 Average: 5]

Bir Cevap Yazın