Sağlık

Doktor Hasta Kavgaları İşte Böyle Çözülür

Çok tartışılan ama çözümü de bir o kadar kolay olan bir konu doktorlar mı hastalara kötü davranıyor? Yoksa hastalar mı aşırı gergin?

Hastaların Durumu

Öncelikle konumuza hastalar ve hastaların ruh hallerinden bahsedelim. Unutmamak lazım ki bir kişi doktor veya hangi meslekte olursa olsun potansiyel bir hastadır. Bu sebeple hasta olan vatandaşlara empati kurmak gerekir. Hasta olan kişiler bedenen yorgundur ve hastalığın verdiği psikoloji ile gergindir. Bu sebeple hasta psikolojisi oldukça önemli ve hassas bir duygusal yapıya sahiptir. Bu sebeple hasta olan bireylere bulundukları ruh haline uygun şekilde davranmak gerekiyor

Doktorların Durumu

Gün geçtikçe fazlalaşan hastalıklar gün geçtikçe artıyor ve hastaneler yetmiyor artık sağlıksız beslenme çevre faktörleri ve diğer etkenler bir çok hastalığı tetikliyor. Eskiden konusunun uzmanı Doktorlar vardı hasta sayısı da bu kadar fazla değildi. Bu sebeple hasta ve doktor ilişkisi samimi ve çözüm odaklıydı insanlar hastalıklarına çare bulabiliyordu. Ama şimdi kullanılan ilaçlar yapılan tedaviler vb. yeterli olmuyor. Bir tarafı yapmaya çalışırken diğer tarafları bozuyoruz. İnsanlar ilaç bağımlısı oldu düzenli olarak ilaç kullanmayan kişi sayısı hele ki büyük kentlerde oldukça az, çocuklar doğduğu gibi ilaca bağlı doğuyor.

Bu konulara bir virgül koyalım keza bu konu başlı başına bir konudur. Biz internetten ilaç bakan doktorları da gördük, her hastalığa aynı ilacı veren doktorları da gördük. Konusunda uzman doktorlara ulaşmak oldukça zorlaştı. Hizmet verenlerin bir kısmı da yeni mezun tecrübesiz doktorlar, bununla birlikte eskiden 50 kişiye bakan doktorlar şuan günde 100 kişiye de bakabiliyor. İşini iyi yapan hastalarını kendi yakınıymış gibi davranan doktorlarda yok değil doktorları da anlamak lazım evde yaşadığı veya çalışma ortamında yaşadığı olumsuz durumları hastalara yansıtmamak için elinden gelen gayreti gösteren doktorlarda var tabiki bu konu doktor hasta ilişkisinden ziyade hasta sağlık sorunudur. Bu konuda başlı başına bir konudur hastaneler niye dolu hastalıklar neden bu kadar arttı hangi hastalıklar fazlalaştı bu hastalıkları ney tetikliyor. Bu konuda araştırılmalıdır.

Çözüm

Maliyet olarak belki bir anda bütçe ayırmak zor olabilir ama her polikliniğine yerelleştirilecek bir kamera ile ses kaydı olan veya olmayan kusurun kimde olduğu teşhis edilebilir. Tabiki muayene alanları gözükmeyecek şekilde gerçi artık pek muayene yapılmıyor hasta giriyor konuşuyor reçetesini alıp çıkıyor ama yine de belki muayene edecek bir hasta çıkarsa bu alanlarda görüntü verilmeyebilinir. Bazı özel yerlerde olmaya bilir ama hastaların en çok ziyaret ettiği branşlarda bu şekilde çözüm sağlanabilir. Bu şekilde hem doktorlar hem hastalar kendini koruma altına almış olur bu sadece bir öneri ama değerlendirilebilinir bir öneri…

 

 

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Bir Cevap Yazın