Şehitler ve Gazileri Günü – 19 Eylül

Aziz Türkiye Cumhuriyeti vatanı ve milleti için canını hiçe sayan mücahitler ile doludur. Bu güzel vatanı türlü badirelerden koruyan ülkemizin güvenlik güçleri bu çetin mücadelede Şehit vey Gazi olarak şanına şan katıyor. Her sene 19 Eylül gününde Şehitlik ve Gazilik adına yapılan etkinlik ve törenler ile davanın önemi ve şanın büyüklüğünden bahsediliyor.

Bildiğiniz üzere Şehitlik çok kutsal bir davadır, ülkesi için canını önüne koyan yiğitler sayesinde bu aziz vatan payidar oluyor.  Şehitlik dinimizde de en büyük mertebe olarak görülmektedir.

“Allah yolunda öldürülenlere ‘ölüler’ demeyiniz. Bilâkis onlar diridirler, lâkin siz anlayamazsınız.” (Bakara, 154) 

“Eğer Allah yolunda öldürülür ya da ölürseniz, şunu bilin ki, Allah’ın mağfireti ve rahmeti onların topladıkları bütün şeylerden daha hayırlıdır.”  (Âl-i İmrân, 157)

Kuran’dan Ayetler ile de bir çok yerde Şehitliğin mertebesi bildirilmiştir. Bu aziz vatan için kolunu, baçağını veya vücudunun her hangi bir uzvunu ortaya koymuş aziz Gazilerimiz de Dini Mübin İslam için her türlü koşulda canını hiçe saymışlardır . Bu aziz vatanda canını hiçe sayan vatan evlatları olduğu sürece asla diz çökmeyecek tir ve mağrur olmayacaktır.

Aziz Şehitlerimize Rahmet ve Gazilerimize acil şifalar dilemekteyiz…

Şehit ve Gaziler gününüz hayırlara vesile olsun…

Facebook Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir