Gündem

Şehitler ve Gaziler Günü

GAZİLER GÜNÜN ANLAM VE Önemİ

(19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ)

Bu gün 19 Eylül GAZİLER Günü bilinmiş olduğu şeklinde, Muharip Gazi, muharebeye katılıp da, harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır. Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile alan vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’tür. 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler günü olarak kabul edilmiştir. Tarih süresince hür ve bağımsız yaşamış Türk milleti işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış biroldukça insanoğlununı şehit ve gazi vermiştir.
I.Dünya savaşından sonra aden vatanın topraklarını işgal eden işgal güçlerine karşı Mustafa Kemal’in önderliğinde Şerefli bir kurtuluş mücadelesi vermiştir. İşte bu Kurtuluş Savaşı’nda batı cephesinde geçindiren Kütahya-Eskişehir savaşlarında elde ettikleri başarıyı devam ettirerek, Türk ordusuna son darbeyi vurup Ankara’yı işgal etmeyi düşünen Yunanlılar 13 Ağustos 1921 de yeni bir saldırı başlattılar.23 Ağustos 1921 de süregelen ve 22 gün 22 gece devam eden Sakarya cenginde atından düşüp yaralanmasına karşın cepheden ayrılmayıp üstün komutanlık, vatan ve millet sevgisini bir kez daha ortaya koyan Mustafa Kemal Paşaya 19 Eylül 1921 de TBMM tarafından Gazilik unvanı ile Mareşallik rütbesi verilmiştir. İşte bu büyük mücadele sonunda hepimizin bildiği gibi Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur. Ancak dün olduğu benzer biçimde bugünde düşmanlarımız gerek içten gerekse dıştan aziz vatanımızı parçalamaya, bağlarımsızlığımızı yok etmek istemektedirler. Dış düşmanlara ve onların içteki işbirlikçilerine karşı şerefle vatanını korumuş, savaşım etmiş ve Gazi olmuş tüm gazilerimizin gaziler gününü kutluyor, onlara saygı ve merhabalarımızı sunuyoruz.

 

 

Niçin GAZİLER GÜNÜ

Gaziler Günü Türk tarihinde İslam öncesi ve sonrası şehitlik ve gazilik orunu vardır. Her Türk de bu orunlara kavuşmak için vatanı, milleti, bayrağı, ulusal marşı, soydaşları ve mukaddes değerleri için savaşır. Çünkü ulusal hasletimizde olan bu duyguların, Türk Ulusu ve her bireyi için vazgeçilmez bir anlamı ve önemi vardır.

Türk Milleti bunun en güzel örneğini Atatürk’ün önderliğinde verilen “Kurtuluş Savaşı”nda yaşamıştır. “Ya istiklal, ya ölüm!” demiştir. Türk tarihi böylesine “kahramanlık günleri” ile doludur. Kahramanlık günlerini şehit ve gazilerimize borçluyuz. Destanlar yaratan şehit ve gaziler tek tek birer onur abidemizdir.

Vatanı uğruna ölümü göze almış kahraman Türk Ordusu, daha sonra dünya barışını korumak için görev almıştır.

1950–1953 senelerı içinde barış için Kore’de harpmıştır. 1974 senesinde soydaşlarımızı yok olmaktan kurtarmak için, “Kıbrıs Barış Harekâtı’nı gerçekleştirmiştir. Yine Mehmetçik barışı korumak için, Bosna-Hersek, Somali ve Kosova’ya barış gücü olarak Birleşmiş Milletler kararıyla gitmiştir.

L. Dünya Savaşı’nda, Kurtuluş Savaşı’nda Kore Savaşı’nda ve Kıbrıs Barış Harekatı’nda birçok askerimiz şehit oldu, bir kısmı da gazi olarak geri döndü. Devletimiz bir yasa ile şehit yakınlarına “Övünç Madalyası” vererek şehitlik maaşı bağlar. Gene gazilere de madalya ile aylık maaş verir ve tedavi, ulaşım şeklinde hizmetlerde ücretsiz olanaklar tanır. Türk ulusu için, “şehitler nurlanmış” ve “gaziler onurlanmış” şahıslar anlamına gelir. Bunların en başında da; Başkomutan, Gazi, Mareşal ve Ulusal önder Mustafa Kemal Atatürk gelmektedir.

Türkiye gazileri 19 Eylül 1983 tarihinde “Türkiye Muharip Gazileri Derneği” altında bütünleşmişlerdir.19 Eylül hem de Atatürk’e 1921 senesinde Mareşallik rütbesi ile gazilik unvanının verildiği gündür. Bundan dolayı, yurdumuzda her yıl 19 Eylül “Gaziler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Aynı gün diğer bir deyimle “Kahramanlık Günü” olarak da kutlanmaktadır. Mahalli kurtuluş günleri de gazilerimiz ve kahramanlarımız için birer anma günüdür. Şehitlerimizin ruhlarını rahat kılmamız için, savaş arkadaşları gazilerimizi hak ettikleri değeri vererek, onları her yerde ve her zaman onurlandırmalıyız.

 

 

GAZİLERDEN slm

bilindiği benzer biçimde, Muharip Gazi, harbe katılıp da, harpten sağ olarak dönen cenkmış kahramanlardır.
Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kararı ile alan vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’tür. 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler günü olarak kabul edilmiştir. Pek kısa bir süre sonrasında milletçe bu bayramı kutlayacağız. Gaziler bu vatan ve millet için çarpışmış, bu yüzden de GAZİLİK unvanı ile onurlandırılmışlardır. Gazilik alınıp satılan, devredilen bir unvan olmayıp, ömür boyu taşınılacak bir değerdir.

Biz Gaziler bu unvanı alırken, süngünün ucunda, merminin vızıltısında, torpilin, torpidonun, bombanın dehşetinin içinde bulunduk. Sıkıntılı, korkulu günler geçirdik. Hep vatan dedik. Yüksünmedik. Süre süre tehlike sardı çevremizi. Sonrasında vatan geldi aklımıza… Korkularımızı sildik. Acı çektik, ulusumuz gözümüzün önüne geldi ve acılarımızı unuttuk. Hep vatan ama hep vatan dedik. “Helal olsun akan ve akacak kanlarımız vatana” dedik.
Kollarımız arasında şehit olan arkadaşlarımızı, astlarımızı, komutanlarımızı kucakladık. Vakit geldi şehitlerin açıkilogramözlerini ellerimizle kapattık. Kefen olduk. “Niye bende yanına gitmedim” diye gözyaşı döktük. Hiç pişmanlık duymadık ve pişmanda değiliz.
Sonunda gazamız mübarek oldu, uğrunda savaştığımız devlet, bizleri unvanların en asil ve en şereflisi ile onurlandırdı; “Siz artık bir ulusal değersiniz, siz Gazisiniz” dedi. Bizler Gaziler şimdi bir ulusal kıymet olmanın gururu içindeyiz. Onurlu ve gururluyuz…
Zaman vakit Gazinin bir ulusal değer bulunduğunu çekemeyenler, onu küçümseyenler çıkmaktadır. Bunları kadirşinas Türk Milleti ile karıştırmıyor ve biliyoruz ki Türk Milleti tarih süresince Gazisine ve şehidine haiz çıkmıştır.Kısaca Gazi, devletine saygılı, cumhuriyetimizin en büyük Gazisi Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan temsilcisi, asil, vakarlı, terbiye ve fazilet sahibi, kendisine sahip çıkan devletine şükran borçlu, devlet düşmanları ile aynı safta olmayan, çevresi ile barışık, gazilik unvanına sarılarak kendisine menfaat sağlamayan, hiç kimseye el açmayan, yalvarmayan, siyasal tercihini gazilik unvanı ile karıştırmayan Mustafa Kemal Atatürk sevgisi, vatan ve ay yıldızlı bayrak sevgisi ile dolu olan bir ulusal değerdir

Tüm Gaziler adına sevgi ve saygılarımızı sunarız.

 

 

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ İLE İLGİ ŞİİRLER

SES
Verdi ana, baba canını,
Gökler: “Daha da ver” dedi.

Bir savaştı, tanrı! Allah!
Su: “Allahuekber” dedi.

Toprak ölüme taş iken,

Taş ecele: “mermer” dedi.

Duyamadım bir Mehmetçik,
Yüz düşmana neler dedi.

Dağlar dağ oldu bir daha,
Sömürgene: “yeter!” dedi.

Fazıl Hüsnü DAĞLARCA

 

 

 

MEHMETÇİK
Tarlada rençper,
Sınırda asker,
Tunç şeklinde gezer,
Aslan Mehmetçik.

Doyuranım o,
korumuş olanım o,
Benim canım o,
Aslan Mehmetçik.

Anası vatan
Babası vatan
Kalplerde yatan
Aslan Mehmetçik

Yeldir aşar o,
Seldir taşar o,
Ölmez, yaşar o,
Aslan Mehmetçik.

Rakım ÇALAPALA

İSTİKLAL ORDUSU ŞEHİTLERİNE
Düne kadar en vakur ölümlere güldünüz,
Bugün tüm milletin gönlüne gömüldünüz,
Rahat rahat uyuyun son aşiyanınızda.

Artık ne gaslınüzde köy dönmek emeli,
Ne yaranızı saran ince bir hanım eli,
belki arkanızda yok bir ağlayanınız da.

Varsın dolu bulunsun bin elemle göğsünüz;
Siz, Tanrı’nı n övdüğü kullardan büyüksünüz;
Zemzem kutsiyeti var her damla kanınızda.

Fani akislerini kaybeden sesleriniz.
En mağrur alınlara diyebilirler: Eğil!
Edebiyyet en küçük payedir yanınızda.

Çünkü hürriyet için söndü nefesleriniz,
Yâdınıza yabancı badiyelerde değil,
Ana vatanınızda, ana vatanınızda…

Kemaleddin KAMU

 

 

MUSTAFA KEMALLERCE
Atılıyorduk kâfire,
Hepimizin bir yanı hilal benzer biçimde.
Bir göz vardı üstümüzde göklerden.
Mustafa Kemal benzer biçimde!

Savaşırken yaşamak,
Anam sütü kadar helal gibi,
Ölüm hem büyüktü hem kolaydı,
Mustafa Kemal benzer biçimde!

Atlıyorduk bir dönem.
Tarihten süzülmüş bir hal gibi;
tamamımız, çoğumuz,
Mustafa Kemal şeklinde!

Fazıl Hüsnü DAĞLARCA

 

18 MART GÜNÜNÜN ŞEHİTLER GÜNÜ VE 19 EYLÜL
GÜNÜNÜN GAZİLER GÜNÜ İLÂN EDİLMESİ
HAKKINDA KANUN
Kanun Numarası : 4768
Kabul zamanı : 27/6/2002
Yayımlandığı Resmî Gazete : Tarih : 27/6/2002 Sayı : 24804
Yayımlandığı Düstur : düzen : Cilt : 7
Madde 1– 18 Mart Şehitler Günü, 19 Eylül Gaziler Günüdür. Anılan günlerde bütün
kamu kuruluş ve kurumlarının öncülüğünde, halkımızın ve sivil müesseseların iştiraki ile her yılanma töreni düzenlenir.
Madde 2– Şehitler ve Gaziler günlerinin anma törenleri ile ilgili yönetmelik, Kanunun
yayımı tarihinden itibaren dört ay içinde spordan görevli Devlet Bakanlığı ile milli savunma,
İçişleri, Dışişleri ve ulusal Eğitim bakanlıklarınca müştereken düzenlenir.
Madde 3– Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
Madde 4– Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

 

Click to rate this post!
[Total: 3 Average: 5]

Bir Cevap Yazın