Sağlık

Strep A Bakterisi

Ağrı, ateş, bulantı ve kusma var ise dikkat: Çocukları geç olmadan doktora götürün

Strep A bakterisi sebebiyle çocuk acil servisleri dolup taşıyor. Uzman Dr. Özlem Eryavuz, “Baş, boğazca ağrısı, yüksek ateş, bulantı ve kusma ana emareler. Bu şikayetler var ise süre geçirmeden çocukları doktore götürün” dedi.

Koronavirüs pandemisinin ardından tüm dünya bu defa de İngiltere’de 10’dan fazla çocuğun ölümüne yol açan Strep A bakterisinin tedirginliğini yaşıyor.

Tüm dünyayı tedirgin eden Strep A bakterisinin en sık yaptığı enfeksiyonun farenjit bulunduğunu vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlem Eryavuz, “Farenjit en sık 5-15 yaş aralığındaki çocuklarda görülür; 2 yaş altındaki çok ender rastlanır. Strep A farenjitinde ansızın süregelen baş ağrısı, boğazca ağrısı ve yüksek ateşe karşı dikkatli olunmalı, bu şikâyetler var ise çocuklar süre kaybetmeden doktora gdolayılmeli” dedi.

Eryavuz, Strep A’nın insanlarda biroldukça hastalığa yol açan bir bakteri bulunduğunu belirterek, “Strep A, kısaca grup A streptokok, A grubu beta hemolitik streptokok (streprocooccus pyogenes) insanlarda biroldukça hastalığa yol açan bir bakteridir. Strep A; farenjit, cilt enfeksiyonları, kas enfeksiyonları, kalp ve akciğer enfeksiyonu yaptığı benzer biçimde tüm vücuda yayılarak ölümcül sepsis enfeksiyonlarına neden olabilir” dedi.

Ayrıca geçirilen Strep A enfeksiyonlarının tedavi edilmezse ölümcül hastalıklarla sonuçlanabileceğine dikkat çeken Eryavuz, “Tedavi edilmeyen Strep A; vücudun bağışıklık sistemini uyararak akut romatizmal ateşe (ARA) neden olarak; kalp hastalıklarına, akut eklem romatizmasına, böbreği tutarak akut poststreptokok glomerulonefrit gibi ölümcül hastalıklara zemin hazırlayabilir. Farenjit en sık 5-15 yaş aralığındaki çocuklarda görülür; 2 yaş altında çok ender rastlanır. Strep A farenjitinde ansızın süregelen baş ağrısı, boğaz ağrısı ve yüksek ateş olması ana belirtilerdir. Ufak çocuklarda ise bu belirtilere ilave olarak bulantı ve kusma da eşlik edebilir. İshal, burun akıntısı, ses kısıklığı ve gözlerde kızarıklık şeklinde şikâyetler ise Strep A enfeksiyonunda görülmez” dedi.

Strep A farenjitinde kati tanının boğaz kültürü tahlili yapılarak konulduğunu belirten Eryavuz, “sadece bu tahlil uzun sürede neticelandığı için daha kısa sürede sonuç veren test, hızlı streptokok antijen belirleme testi oldukça etkilidir. Strep A farenjitinde tedavi antibiyotiktir. Uygun antibiyotik tedavisi ile bulaşıcılık 24 saatte biter” dedi.

İngiltere’de Strep A bakterilerinin niçin olduğu ölümcül hastalık vakaları, önceki yıllara nazaran yaklaşık 5 kat arttı. Ülkede Strep A’nın neden olduğu hastalıklar nedeniyle bu kış yaşamını kaybeden çocukların sayısı 9’a yükselirken, Fransa’da atnı hastalık nedeniye 2’si çocuk 3 birey daha yaşamını yitirdi. Uzmanlar hastalığın küresel olarak yayılmasından endişeleniyor. “Strep A nedir, Türkiye’de görüldü mü?”, “Strep A iyi mi yayılır?”, “Strep A’nın belirtileri nedir?” ve “Strep A hangi hastalıklara neden olur?”işte tüm sourların cevabı…

 

Birleşik Krallık sağlık Güvenlik Ajansı (UKHSA), son yedi gün içinde İngiltere’de ve Galler’de, Strep A teşhisi konulduktan sonrasında bakterinin neden olduğu invasif GAS hastalığı nedeniyle bu kış hayatını kaybeden çocukların sayısı 9’a terfi etti. Ölen çocukların derhal hepsi 10 yaş altında. Fransa’da ise 2’si çocuk toplam 3 kişi yaşamını yitirdi.

Hemen hemen Türkiye’de rastlanılmayan hastalık, küresel çapta tedirginliğe niçin oldu.

Fransız basındaki habere nazaran, dün sağlık Genel Direktörlüğü (DGS), sağlık çalışanlarına gönderdiği acil mesajda çocuklarda Strep A bakteriyel enfeksiyona bağlı vakaların arttığını bildirdi.

 

Son 15 günde bu enfeksiyona bağlı olarak hastaneye kaldırılan 8 çocuktan 2’si yaşamını yitirdi. Ayrıca enfeksiyonun görüldüğü 3 erişkin vakadan 1’i de yaşamını yitirdi.

 

DGS vakaların birbiriyle bağlantılı olmadığına değinerek bakterinin eski alttürler kaynaklı olabileceği ihtimali üzerinde durdu.

5 KAT ARTTI

UKHSA verilerine nazaran, bu yıl İngiltere’de 1-4 yaş arası 100 bin çocuk başına 2,3 Strep A vakası yaşandı. Bu oran pandemi öncesi dönemde (2017-2019) averaj 0,5 olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte kuruluş, son birkaç hafta içinde çocuklarda alt solunum yolu Strep A enfeksiyonlarında ciddi hastalığa yol açan artışa ilişkin raporların arkasından soruşturmaların sürdüğünü bildirdi.
UKHSA, yeni bir Strep A varyantının dolaşımda olduğuna dair bir kanıt bulunmadığını ve artışın büyük olasılıkla dolaşımdaki yüksek miktarda bakteri ve sosyalleşme ile ilişkili olduğunu belirledi.

STREP A NEDİR?

Strep A yada Grup A streptokok (GAS) boğazda ve ciltte bulunan bir bakteri türüdür ve çoğu insanda herhangi bir emareye neden olmaz. Bununla beraber, burun, boğaz ve akciğerlerde farklı hastalıklara niçin olabilir.

 

Strep A semptomları içinde yutkunma sırasında ağrı, ateş, beyaz benekli şişmiş bademcikler, şişmiş boyun bezleri, yüksek ateş yada deri döküntüsü içeriyor.

STREP A NEDİR?

 

Strep A yada Grup A streptokok (GAS) boğazda ve ciltte bulunan bir bakteri türüdür ve çoğu insanda herhangi bir belirtiye neden olmaz. Bununla birlikte, burun, boğazca ve akciğerlerde farklı hastalıklara neden olabilir.

 

Strep A semptomları arasında yutkunma esnasında ağrı, ateş, beyaz benekli şişmiş bademcikler, şişmiş boyun bezleri, yüksek ateş yada deri döküntüsü içeriyor.

İNVASİF GAS (iGAS) HASTALIĞI NEDİR?

 

İnvaziv GAS hastalığı, bakteri vücudun organik savunmasını aşıp kan, derin kas yada akciğerler şeklinde vücudun normalde bulunmadığı bölgelerine girdiğinde ortaya çıkıyor.

İnvaziv GAS hastalığının en şiddetli biçimleri Streptokokal Toksik Şok Sendromu ( emareleri içinde yüksek ateş, düşük tansiyon, kızıl, böbrek yada karaciğer hasarı ve kusma ve ishal bulunur) ve Nekrotizan Fasiit veya “et yiyen hastalık” tır. Nekrotizan Fasiit hastalığı dokuların tahrip olmasına yol açan ve ameliyat gerektiren bir enfeksiyondur. Bu hastalıkların her ikisi de ender olarak ortaya çıkar, ancak Toksik Şok Sendromu yüksek ölüm oranına haizdir. Tedaviler farklı antibiyotik türlerini içerir ve semptomların ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak kan nakli yapılabilir.

IGAS’IN BELİRTİLERİ NELERDİR?

İnvaziv GAS’ın erken belirtileri ve semptomları şunlardır:

-Yüksek ateş

-Şiddetli kas ağrıları

-Vücudun bir bölgesinde ağrı

-Yara yerinde kızarıklık

-kusma veya ishal

STREP A NASIL YAYILIR?

UKHSA’da sıhhat danışmanı olan Dr. Yimmy Chow, mevzuya ilişkin yaptığı açıklamada, “A Grubu streptokok enfeksiyonları genellikle hafifçe hastalıkla sonuçlanır. Bunlar boğazca ağrısı, ateş ve minik cilt enfeksiyonlarını ihtiva eder ve tam bir antibiyotik kürü ile tedavi edilebilir. Ender vakalarda ciddi bir hastalık yaşanabilir. Yüksek ateşi, şiddetli kas ağrıları, açıklanamayan kusma yada ishal görüldüğünde hemen tıbbi yardım alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Dr. Chow, ayrıca Strep A’nın öksürme, hapşırma ve ciltten cilde temas yoluyla yayılabileceğini belirterek, “65 yaşın üzerindeki kişiler, HIV’li olanlar, steroid ilaçları kullananlar veya diyabet, kalp hastalığı veya kanserden muzdarip olanların, Strep A’ya yakalanma riski en yüksektir” diyerek en yoğun risk altındaki grubu açıkladı.
“HIZLI HAREKET ETMEMİZ GEREKİYOR”

London College Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Salgını Eğitim Programı’ndan Oksana Pysik ise Strep A’nın genellikle gribe benzer şekilde ortaya çıkabileceğini açıkladı.

Pysik, grip ile Strep A’yı ayırt etmenin önemli yollarından birinin “çilek dil” adında olan ve dil üzerinde çıkan beyaz benekler bulunduğunu söyledi. Pysik, Strep’nın yayılma şekli sebebiyle, çoğu zaman okul ortamlarında ve bakım evlerinde daha yaygın bulunduğunu ve semptomların ortaya çıkmasını önlemek için “mümkün olduğunca çabuk” antibiyotik almanın önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Pysik, “anne babalar aşırı endişelenmemeli… yalnız hızlı hareket etmemiz gerekiyor” dedi.

Click to rate this post!
[Total: 6 Average: 5]

Bir Cevap Yazın